TVN24 | Świat

Taro Kono, "Car szczepionek" chce zostać premierem Japonii. Zmienił stanowisko odnośnie energii jądrowej

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Taro Kono, japoński minister odpowiedzialny za program szczepień przeciw COVID-19, chce ubiegać się o posadę szefa rządzącej partii i premiera kraju. Określany mianem "cara szczepionek" zmienił utrzymywane od dawna stanowisko sprzeciwu wobec energii jądrowej.

Minister odpowiedzialny za program szczepień przeciw COVID-19 w Japonii Taro Kono zgłosił w piątek swoją kandydaturę na szefa rządzącej partii, a zarazem premiera kraju, sugerując wznowienie działalności elektrowni jądrowych – podała agencja Kyodo.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Sondaże wskazują Kono

Określany przez Kyodo jako "car szczepionek", jest jednym z trojga polityków rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), którzy zgłosili już formalnie swoją kandydaturę przed zaplanowanymi na 29 września wyborami lidera tego ugrupowania. Zwycięzca zostanie również premierem.

Start w wyborach ogłosili również były szef MSZ Fumio Kishida oraz była minister komunikacji Sanae Takaichi. Według japońskich mediów z sondaży wynika jednak, że Japończycy najchętniej widzieliby Kono na stanowisku szefa rządu.

Kono zmienia stanowisko w sprawie energii jądrowej

Minister ds. szczepień oświadczył na konferencji prasowej, że zamierza skupiać się na walce z pandemią COVID-19, a jednocześnie "posunąć Japonię naprzód" poprzez promocję technologii cyfrowej i umożliwienie większej liczbie ludzi pracy zdalnej. - Musimy przezwyciężyć ten kryzys. Chcę stworzyć ciepłe społeczeństwo, w którym ludzie mogą się uczyć od siebie nawzajem – powiedział.

Kyodo zauważa, że Kono zmienił utrzymywane od dawna stanowisko sprzeciwu wobec energii jądrowej i oświadczył, że wznowienie pracy reaktorów uznanych za bezpieczne byłoby realistycznym sposobem na osiągniecie neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 roku. Minister zaprzeczył jednak, że planuje budowę nowych reaktorów.

Obecny premier nie będzie się ubiegać o reelekcję

Obecny premier Yoshihide Suga mierzy się z krytyką w sprawie odpowiedzi na pandemię, a jego poparcie społeczne spadło do rekordowo niskich wartości. Suga ogłosił niedawno, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i ustąpi z funkcji szefa rządu, którą pełni od września 2020 roku.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP