TVN24 | Świat

Pierwsze egzekucje w Japonii od 2019 roku

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

W Japonii powieszono we wtorek trzech przestępców skazanych na karę śmierci. To pierwsze egzekucje w tym kraju od grudnia 2019 roku i pierwsze, odkąd premierem jest Fumio Kishida – podała agencja Kyodo, powołując się na ministerstwo sprawiedliwości. W japońskich więzieniach na egzekucję oczekuje obecnie ponad 100 skazańców.

Jeden ze straconych zamordował w 2004 roku siedmioro swoich krewnych, a pozostali dwaj zostali skazani za zabójstwo dwóch pracowników salonu gier na automatach pachinko w roku 2003 – pisze Kyodo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Japonia jest jednym z nielicznych krajów wysoko rozwiniętych, w których wciąż obowiązuje kara śmierci. Na wykonanie wyroku czeka tam ponad 100 skazańców. Poparcie dla kary śmierci w społeczeństwie jest stosunkowo wysokie, mimo krytyki ze strony międzynarodowych organizacji praw człowieka.

Dwa lata bez egzekucji

W 2020 roku po raz pierwszy od dziewięciu lat w Japonii nie wykonano ani jednego wyroku śmierci. Dwa lata wcześniej w kraju przeprowadzono natomiast rekordową liczbę 15 egzekucji. Stracono wówczas między innymi przywódcę i 12 członków zbrodniczego kultu Aum Shinrikyo (Aleph), który stał za atakiem terrorystycznym z użyciem sarinu w tokijskim metrze w 1995 roku. W jego wyniku zmarło 14 osób, a tysiące odniosły obrażenia.

Egzekucje w Japonii przeprowadzane są zazwyczaj wiele lat po wydaniu wyroku i zawsze przez powieszenie. Władze informują skazanych o egzekucji zaledwie kilka godzin przed wykonaniem wyroku. Dwóch skazańców pozwało za to wymiar sprawiedliwości, domagając się odszkodowania za stres związany z życiem w ciągłej niepewności.

W czerwcu japoński Sąd Najwyższy utrzymał wyrok śmierci dla 74-letniej seryjnej morderczyni, nazywanej przez media "czarną wdową", która otruła własnego męża i dwóch zarejestrowanych partnerów, by przejąć ich majątki. W grudniu 2020 roku taki sam wyrok otrzymał seryjny "zabójca z Twittera" za zamordowanie i poćwiartowanie dziewięciu osób, które wyrażały wcześniej swe myśli samobójcze w mediach społecznościowych.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock