Świat

"Japonia potrzebuje broni jądrowej"

Świat

USAFAmerykańskie głowice z bombami termojądrowymi

- Gdyby Japonia miała broń jądrową, nie byłoby takich problemów w relacjach z Chinami i Koreą Północną - powiedział gubernator Tokio Shintiro Ishihara. Polityk stwierdził, że Japonia potrzebuje uzbroić się w broń masowego rażenia, aby wzmocnić możliwości swojej polityki zagranicznej.

Zdaniem 78 letniego Ishihary, broń jądrowa mogłaby "zapobiec chińskim wtargnięciom na japońskie wody". Gubernator nawiązywał do wrześniowej afery dyplomatycznej, kiedy japońska straż przybrzeżna zatrzymała chiński kuter wraz z załogą. Wywołało to poważne spięcia na linii Tokio - Pekin. Ostatecznie Japończycy wypuścili rybaków.

Ishihara stwierdził także, iż broń jądrowa zdecydowanie ułatwiłaby Japonii kontakty z Phenianem. - Gdybyśmy byli mocarstwem atomowym, Korea Północna nigdy nie ośmieliłaby się porywać naszych obywateli - powiedział Gubernator. Ishihara jest znany z częstego upominania się o los kilkunastu bądź kilkudziesięciu (dane oficjalne i nieoficjalne) obywateli Japonii uprowadzonych przez Koreę Północną w latach 70 i 80 tych.

Uśpione mocarstwo

Słowa gubernatora, często wywołującego kontrowersje swoimi wypowiedziami, wywołały poruszenie w Japonii i wśród jej sąsiadów. W samym kraju bardzo silne są nastroje pacyfistyczne i zdecydowanie popierające całkowite światowe rozbrojenie atomowe. Jest to przede wszystkim skutek tego, że Japonia jest jedynym krajem, wobec którego bojowo wykorzystano bomby atomowe.

Nie jest jednak tajemnicą, że gdyby japońskie władze chciały, to mogłyby zbudować bomby atomowe i termojądrowe w bardzo krótkim czasie. Technologia ich budowy jest dla tak wysoce rozwiniętego kraju względnie łatwa do opanowania. Ponadto w Japonii od wielu dekad działają elektrownie atomowe i pozyskanie odpowiednich materiałów rozszczepialnych nie byłoby trudne.

Równie łatwe byłoby skonstruowanie odpowiednich rakiet do przenoszenia bomb. Japonia od wielu lat regularnie wysyła satelity na orbitę, wykorzystując przy tym skonstruowane w kraju rakiety. Tak więc poziom technologii w tej dziedzinie również jest wysoce rozwinięty.

Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: USAF