Świat

Stracili źródła utrzymania. Miliony odszkodowania po awarii w Fukushimie

Świat


Sąd w Fukushimie nakazał rządowi Japonii oraz operatorowi elektrowni jądrowej Fukushima I, w której w 2011 roku wskutek trzęsienia ziemi doszło do poważnej awarii, wypłacenie odszkodowań w wysokości 500 milionów jenów (4,5 miliona dolarów).

Tysiące dawnych mieszkańców Fukushimy domagało się przed sądem rekompensaty za utratę źródeł utrzymania w związku z kryzysem nuklearnym.

Sąd orzekł we wtorek, że władze są odpowiedzialne za poniesione przez mieszkańców szkody. Tłumaczył, że rządowi nie udało się wymóc na firmie TEPCO, operatorze elektrowni jądrowej Fukushima I, zwiększenia środków bezpieczeństwa mimo tego, że operator wiedział przynajmniej od 2002 roku o zagrożeniu tsunami w regionie.

Największy z pozwów zbiorowych

Pozew 3,8 tysiąca osób, głównie z prefektury Fukushima, które złożyły go w 2015 roku, to największy z około 30 podobnych pozwów zbiorowych złożonych w imieniu 12 tysięcy osób w całym kraju - podaje agencja Associated Press.

Wtorkowy werdykt jest drugim stwierdzającym odpowiedzialność japońskiego rządu za szkody po orzeczeniu z marca wydanym przez sąd okręgowy w Maebashi. We wszystkich trzech pozostałych werdyktach dotyczących awarii, w tym w orzeczeniu wydanym przez sąd w Chiba we wrześniu, stwierdzono, że odpowiedzialność za szkody spoczywa na TEPCO.

Tragiczne trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca 2011 roku na północnym wschodzie kraju pochłonęło w sumie blisko 21 tysięcy ofiar i spowodowało poważną awarię w elektrowni jądrowej Fukushima I.

Na około 19 tysięcy szacuje się liczbę ofiar śmiertelnych, nigdy nie odnaleziono zaś prawie trzech tysięcy ciał, uniemożliwiając rodzinom przeżycie żałoby. Ponad trzy tysiące osób zmarło w następstwie kataklizmu, gdy pogorszyły się warunki życia w regionie.

Biliony jenów na odbudowę

W wyniku tego największego kataklizmu w Japonii od czasów II wojny światowej doszło do awarii systemów chłodzenia i w rezultacie - stopienia się prętów paliwowych w elektrowni. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Według różnych danych od 123 tysięcy do 150 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Wielu jeszcze tam nie wróciło.

W latach 2011-2015 rząd wydał 26 bln jenów (225 mld dolarów) na odbudowę domów i infrastruktury po tragedii. Ze względu na cięcia budżetowe w latach 2016-2020 wyda na ten cel zaledwie 6,5 bln jenów (56 mld dolarów).

Autor: tas/adso/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. Navy