Japonia oburzona na francuską gazetę. Za zapaśników z trzema nogami

Świat


Japoński rząd potępił francuski tygodnik satyryczny "Le Canard Enchaine", który w najnowszym numerze umieścił rysunek przedstawiający zapaśnika sumo z trzema nogami stojącego przed elektrownią atomową w Fukushimie.

Rysunek przedstawia dwóch zapaśników sumo stojących przed elektrownią w Fukushimie. Zawodnik stojący po lewej stronie ma trzy ręce, ten po prawej - trzy nogi. "Wyśmienicie! Dzięki Fukushimie, sumo jest teraz sportem olimpijskim" - mówi stojący obok dziennikarz ubrany w odzież ochronną. Przedruk satyrycznego rysunku zamieścił japoński dziennik "Tokyo Shimbun".

Satyra godna pożałowania

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga nazwał rysunek "całkowicie nieodpowiednim" i "godnym pożałowania". - Ten rodzaj satyry rani uczucia wszystkich dotkniętych katastrofą z 11 marca i powoduje mylne wrażenie na temat problemu wycieku w elektrowni atomowej Fukushima - powiedział. Zapowiedział, że japońska ambasada we Francji złoży skargę na "Le Canard Enchaine". - Sprawę wyjaśnia także ministerstwo spraw zagranicznych, które podejmie wszelkie możliwe kroki, aby zapobiec w przyszłości tak nieodpowiedniemu przedstawianiu sytuacji - dodał. Tokio rozwiało obawy społeczności międzynarodowej w sprawie radioaktywnego wycieku w Fukushimie i wygrało prawo do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Sam premier Japonii Shinzo Abe zapewniał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, że sytuacja w elektrowni jest "pod kontrolą".

Bramkarz ma cztery ręce

To kolejna satyra na temat sytuacji w Fukushimie, która rozzłościła Japonię. W zeszłym roku francuska telewizja pokazała bramkarza japońskiej drużyny narodowej Eiji Kawashimę z czterema rękami i podpisem: "Efekt Fukushimy". Później telewizja przeprosiła za ten żart.

Autor: rf//bgr / Źródło: Reuters