TVN24 | Świat

Chiński okręt ścigał rosyjski przy kontrolowanych przez Japonię wyspach

TVN24 | Świat

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP
Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim
Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim

Okręt wojenny Rosji był w poniedziałek ścigany przez chiński okręt wojenny tuż przy japońskich wodach terytorialnych wokół Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała tego dnia japońska agencja informacyjna Kyodo News. Zdaniem japońskiego rządu, jest to wyraźna próba zademonstrowania, że Pekin kontroluje wyspy należące do Japonii.

Chińska fregata pływała w tak zwanej strefie przyległej do niezamieszkanych wysepek, do których Pekin rości sobie prawa. Działo się to od godziny 7.44 przez około sześć minut. Ścigała rosyjski okręt wojenny, który wpłynął na japońskie wody terytorialne - podało japońskie ministerstwo obrony.

Ruch Chin "zwiększa napięcie" i stwarza "poważnie niepokojącą sytuację"

Rosyjski okręt przebywał na wodach japońskich od 7.05 do 8.16 i prawdopodobnie zrobił to, aby uniknąć tajfunu - powiedział urzędnik z ministerstwa. Dodał, że poprzez stwarzanie pozorów patrolowania własnego terytorium Chiny prawdopodobnie próbowały zademonstrować swoje roszczenia terytorialne do Wysp Senkaku. Ruch ten "jednostronnie zwiększa napięcie" i stwarza "poważnie niepokojącą sytuację".

Po incydencie, który miał miejsce w czasie rosnącej asertywności morskiej Chin i zacieśniania chińsko-rosyjskich więzi wojskowych, Tokio złożyło protest w Pekinie. Japonia będzie "stanowczo, ale w spokojny sposób" odpowiadać na podobne posunięcia - napisano w nocie protestacyjnej.

Spór o Wyspy Senkaku

Po raz pierwszy od czerwca 2016 roku zauważono, że chińskie i rosyjskie okręty wojenne wpłynęły do strefy przyległej mniej więcej w tym samym czasie. Japonia nie złożyła protestu wobec Rosji, biorąc pod uwagę, że kraj ten nie zgłasza roszczeń do Senkaku, jak również to, że rosyjska fregata wpłynęła do strefy przyległej, by uniknąć tajfunu. Jednak kanałami dyplomatycznymi Tokio wezwało również Moskwę do podjęcia "odpowiedniej reakcji", wyrażając jednocześnie "żywe zainteresowanie" ostatnimi posunięciami Rosji wokół Senkaku - podała japońska agencja informacyjna Kyodo News, powołując się na źródło w resorcie spraw zagranicznych.

Wyspy Senkaku należą do Japonii, lecz Chiny roszczą sobie wobec nich prawa. Chińskie jednostki pływające wielokrotnie wpływały na wody japońskie wokół wysp. Japonia wielokrotnie składała oficjalne protesty przeciwko takiemu postępowaniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości