Podano datę abdykacji cesarza


Cesarz Japonii Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 roku, kiedy osiągnie wiek 85 lat - poinformował w piątek premier Shinzo Abe. Następnego dnia, 1 maja 2019 roku, odbędzie koronacja jego najstarszego syna, księcia Naruhito.

O tej decyzji Abe poinformował dziennikarzy po audiencji u cesarza i nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Domu Cesarskiego, w której skład wchodzą politycy, sędziowie i członkowie rodziny cesarskiej.

Pierwsza abdykacja od ponad 200 lat

- Rząd dołoży wszelkich możliwych starań, aby naród japoński mógł uczcić abdykację cesarza i sukcesję jego następcy - powiedział premier.

Formalna akceptacja tej decyzji przez rząd ma nastąpić 8 grudnia.

Będzie to pierwsza abdykacja cesarza Japonii od ponad 200 lat. Następca tronu, książę Naruhito, ma obecnie 57 lat.

Nie przewidywano takiej możliwości

Cesarz Akihito, panujący od prawie 30 lat, wyraził wolę abdykacji latem tego roku podając jako powód swój wiek i stan zdrowia. Zamiar cesarza wywołał szok w kraju bowiem ustawodawstwo japońskie nie przewidywało takiej możliwości.

Parlament Japonii uchwalił jednak w czerwcu specjalną ustawę zezwalającą cesarzowi na zrzeczenie się tronu.

Wydarzenia te ożywiły dyskusję nad przyszłością monarchii japońskiej liczącej dwa tysiące lat i zaliczanej do najstarszych na świecie. Jednym z tematów jest rola kobiet w rodzinie cesarskiej, a zwłaszcza możliwości dziedziczenia przez nie tronu. Obecnie Chryzantemowy Tron dziedziczyć mogą jedynie mężczyźni. Co więcej, kobiety tracą status członkiń rodziny cesarskiej jeśli wyjdą za mąż za poddanego.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości