Była księżniczka Mako i jej mąż, Kei Komuro, opuścili Japonię i odlecieli do USA 

Źródło:
PAP, Reuters, kyodonews.net

Bratanica cesarza Naruhito, była księżniczka Mako, wraz z mężem Keiem Komuro, opuściła Japonię. Nowożeńcy odlecieli w niedzielę z Tokio do Nowego Jorku, gdzie chcą zamieszkać na stałe i gdzie Komuro ma pracę w firmie prawniczej.

Odlot pary z międzynarodowego lotniska Haneda w Tokio był na żywo relacjonowany przez japońskie media. Agencja Kyodo podała, że na miejscu setka reporterów obserwowała przechodzących przez halę odlotów i zachowującą powagę Mako i jej męża Keia Komuro. Nowożeńcy uśmiechnęli się do siebie, kiedy dotarli do bramki wejściowej - poinformowała w niedzielnej depeszy Kyodo.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja Reutera przekazała, że para chce rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. "Mako i jej 30-letni mąż przeszli obok tłumu czekających dziennikarzy, zanim weszli na pokład samolotu ANA odlatującego do Nowego Jorku. Życzliwi machali, gdy samolot przygotowywał się do lotu" - relacjonował Reuters.

Pierwszy paszport

Mako, wnuczka ówczesnego cesarza Akihito i Kei Komuro poznali się w 2012 roku, a swoje zaręczyny ogłosili pięć lat później. Para zamierzała się pobrać rok później, opóźniła jednak datę ślubu, przekonując, że "potrzebują więcej czasu, by zaplanować wspólną przyszłość". Według nieoficjalnych doniesień data ślubu była przekładana z powodu problemów finansowych rodziny Komuro i związanych z nimi kontrowersjami.

Ostatecznie Mako i jej kolega ze studiów pobrali się pod koniec października. Po ślubie córka następcy tronu Akishino i księżnej Kiko otrzymała swój pierwszy paszport, by móc towarzyszyć mężowi w podróży do USA.

Mako jest pierwszą kobietą z rodziny cesarskiej w powojennej Japonii, która wzięła ślub bez tradycyjnych uroczystości dworskich i odrzuciła przysługującą jej na mocy przepisów wysoką odprawę finansową z budżetu państwa przy utracie statusu wynoszącą 150 mln jenów (1,3 mln dolarów). Po ślubie przyjęła nazwisko męża.

Utrata królewskiego tytułu

Zgodnie z obowiązującymi w Japonii regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z ludu. Statusu nie tracą natomiast mężczyźni z cesarskiego rodu, gdy poślubiają kobiety z ludu.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Reuters, kyodonews.net