Japonia prowadzi rozmowy w sprawie otwarcia biura łącznikowego NATO

Autor:
pp//rzw
Źródło:
CNN

Trwają rozmowy w celu otwarcia w Japonii biura łącznikowego NATO - powiedział CNN minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi. Byłaby to pierwsza tego typu placówka we wschodniej Azji. Szef japońskiej dyplomacji podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę uczyniła świat mniej stabilnym.

Jak przekazał minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi w wywiadzie dla CNN, trwają rozmowy w sprawie otwarcia w tym kraju biura łącznikowego NATO. Zaznaczył, że "żadne szczegóły nie zostały jeszcze sfinalizowane". Byłaby to pierwsza tego typu placówka w Azji.

Hayashi: świat stał się bardziej niestabilny

Wśród powodów takich działań, Hayashi wymienił przede wszystkim inwazję Rosji na Ukrainę. Podkreślił, że jest to wydarzenie, które zmusiło Japonię do ponownego przemyślenia bezpieczeństwa regionalnego. - Powodem, dla którego o tym rozmawiamy, jest to, że od czasu agresji Rosji na Ukrainę świat stał się bardziej niestabilny - wyjaśnił.

- Coś, co dzieje się we wschodniej Europie, nie ogranicza się tylko do kwestii we wschodniej Europie, ale wpływa bezpośrednio na sytuację tutaj, na Pacyfiku. Dlatego współpraca między nami ze wschodniej Azji a NATO staje się coraz istotniejsza - oświadczył.

Yoshimasa HayashiShutterstock

Dodał, że Japonia nie jest traktatowym członkiem NATO, ale takie działanie sygnalizuje, że partnerzy Sojuszu z Azji i Pacyfiku "angażują się w bardzo stabilną relację" z NATO.

W oświadczeniu dla CNN w zeszłym tygodniu rzeczniczka NATO powiedziała, że "jeśli chodzi o plany otwarcia biura łącznikowego w Japonii, nie będziemy wchodzić w szczegóły rozważań trwających wśród sojuszników NATO". Dodała, że NATO i Japonia "mają długoletnią współpracę".

NATO ma podobne biura łącznikowe w innych miejscach, w tym w Ukrainie i w Austrii. 

PAP

CNN: taki ruch spotka się z krytyką ze strony chińskiego rządu

W środowym wywiadzie dla CNN Hayashi podkreślił, że Japonia znajduje się w "trudnej i złożonej" sytuacji, związanej z bezpieczeństwem regionalnym. Zauważył, że oprócz zwiększonej agresji ze strony Rosji, Tokio zmaga się z uzbrojoną w broń jądrową Koreą Północną i rosnącymi w siłę Chinami.

Portal stacji CNN zwrócił uwagę, że powstanie biura łącznikowego w Tokio prawdopodobnie wywołałoby krytykę ze strony chińskiego rządu, który przestrzegał przed takim posunięciem. - Azja jest obiecującym terenem dla współpracy i pokojowego rozwoju. Nie powinna być platformą dla tych, którzy szukają geopolitycznych walk - mówiła rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning w zeszłym tygodniu. - Parcie NATO na wschód oraz ingerencja w sprawy Azji i Pacyfiku z pewnością podkopie regionalny pokój i stabilność - przekonywała.

PAP

Hayashi zapewnił, że potencjalne otwarcie biura nie jest wymierzone w konkretne kraje. Pytany, czy nie ma obaw, że powstanie biura łącznikowego w NATO w Tokio może jeszcze bardziej zaognić napięcia, odparł: "nie mam takich odczuć".

Dodał, że Japonia i inne kraje nadal muszą współpracować z Chinami w kwestiach takich jak zmiany klimatyczne czy COVID-19, a Tokio chce mieć "konstruktywne i stabilne relacje" z Pekinem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//rzw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: hayakato/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości