TVN24 | Świat

"Podstawowe wartości i strategiczne interesy". Japonia i Australia zacieśniają współpracę wojskową

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Japonia i Australia osiągnęły szerokie porozumienie w sprawie planowanego paktu wojskowego – oświadczył szef japońskiego rządu Yoshihide Suga na wspólnej konferencji prasowej z australijskim premierem Scottem Morrisonem, który składa wizytę w Tokio.

Omówione przez przywódców Porozumienie o Wzajemnym Dostępie ma umożliwić żołnierzom obu krajów dwustronne wizyty, wspólne ćwiczenia i operacje wojskowe. Umowę muszą jeszcze ratyfikować parlamenty obu krajów.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Scott Morrison rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę w Tokio. Jest pierwszym zagranicznym przywódcą, jakiego Yoshihide Suga przyjął, odkąd w połowie września zastąpił Shinzo Abego na stanowisku szefa japońskiego rządu.

CZYTAJ: "Chciałbym na nowo podkreślić wagę nieuciekania się do przemocy i wymuszeń"

"Strategiczne interesy"

Na konferencji prasowej Suga określił Japonię i Australię jako partnerów, których łączą podstawowe wartości i strategiczne interesy. Wyraził nadzieję na dalsze zacieśnienie dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i gospodarki.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Suga i Morrison dyskutowali o zacieśnieniu współpracy wojskowej w czasie zbliżającej się zmiany administracji USA po wyborach prezydenckich w tym kraju oraz w obliczu rosnących wpływów i aktywności militarnej komunistycznych Chin w regionie Azji-Pacyfiku.

We wspólnym oświadczeniu obaj politycy wyrazili zaniepokojenie między innymi sytuacją na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim oraz w Hongkongu - podała agencja Reutera.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, Reuters