Świat

Wojciechowski z zielonym światłem, dwoje kandydatów na komisarzy bez rekomendacji

Świat

Janusz Wojciechowski został kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwaEBS
wideo 2/24

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego zarekomendowała przeprowadzenie w planowanym terminie 1 października przesłuchania polskiego kandydata na unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego przez komisję rolną PE. Pozytywnej rekomendacji komisji prawnej nie uzyskało natomiast dwoje innych kandydatów na komisarzy: Rumunka Rovana Plumb i Węgier Laszlo Trocsanyi.

W środę komisja prawna zdecydowała, że zaprosi na swoje czwartkowe posiedzenie Rovanę Plumb i Laszlo Trocsanyiego z powodu niewyjaśnionych kwestii dotyczących deklaracji finansowych.

Zażądała także dodatkowych wyjaśnień od Janusza Wojciechowskiego w sprawie jego mieszkania w Brukseli, którego początkowo nie wpisał do oświadczenia majątkowego. Pozytywna opinia komisji prawnej Parlamentu Europejskiego na temat braku konfliktu interesów jest warunkiem niezbędnym, by można było przystąpić do wysłuchania kandydata na komisarza Unii Europejskiej.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym składem Komisji Europejskiej ma się odbyć w październiku. Pod koniec września rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy przed odpowiednimi komisjami.

Wojciechowski jest kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Nowe rozdanie w Unii Europejskiej

Von der Leyen rozmawiała z szefem PE w sprawie kandydatów

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała w czwartek z przewodniczącym europarlamentu Davidem Sassolim na temat sytuacji dwójki kandydatów do Komisji odrzuconych przez komisję prawną.

Von der Leyen nie podjęła na tym etapie żadnej decyzji w ich sprawie. "W kolejnym kroku oczekujemy listu od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który wskaże na decyzję PE. Powinien on również zawierać zalecenia komisji prawnej w sprawie dwójki kandydatów" - przekazało źródło unijne. Lewicowe grupy w Parlamencie Europejskim - Zjednoczona Lewica Europejska (GUE) oraz Zieloni - zażądały od von der Leyen, aby znalazła nowych kandydatów na te dwa stanowiska komisarzy. Jeśli faktycznie się tak stanie, wówczas nowi kandydaci będą musieli przejść procedurę od nowa.

Plumb jest kandydatem na komisarza ds. transportu, a Trocsanyi - na komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia.

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: