Świat

Janukowycz wezwany na przesłuchanie. Ma się stawić w Kijowie

Świat

[object Object]
Śledczy utrzymują, że Janukowycz odpowiada za śmierć uczestników antyrządowych protestów na kijowskim MajdanieArchiwum Reuters
wideo 2/24

Prokuratura Generalna w Kijowie wezwała na przesłuchanie obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Decyzja w tej sprawie została opublikowana w ukraińskim dzienniku "Kurier Rządowy". Ukrywający się w Rosji Janukowycz ma stawić się przed śledczymi 11 sierpnia.

O wezwaniu Wiktora Janukowycza poinformowała agencja "Ukraińskie Nowiny".

Były prezydent ma stawić się w gmachu Prokuratury Generalnej w Kijowie 11 sierpnia, o godz. 11.

"W celu dochodzenia i postępowania w sprawach karnych" - zakomunikowali śledczy.

Pod koniec lipca kijowski sąd wszczął procedurę dotyczącą zaocznego skazania sześciu byłych przedstawicieli władz, w tym Wiktora Janukowycza.

Zeznania przez Skype'a

Wcześniej adwokaci byłego prezydenta poinformowali, że ich klient zgodził się zeznawać w swojej sprawie, jednak nie osobiście, a przez Skype'a.

Janukowycz motywował tę decyzję "obawą o życie".

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się śledczy w Kijowie.

Prokuratura w Kijowie oskarżyła obalonego prezydenta o nadużycie władzy, zamach na integralność terytorialną państwa. Uznała ponadto, że jest odpowiedzialny za śmierć uczestników antyrządowych protestów na kijowskim Majdanie w okresie od listopada 2013 r. do lutego 2014 r.

Wszystkie sprawy przeciwko Janukowyczowi, w tym dotyczące przestępstw gospodarczych, połączono w jedną: "utworzenie organizacji terrorystycznej”.

Brak nazwiska w bazie Interpolu

W lipcu ukraińskie media poinformowały o tym, że nazwisko Janukowycza zniknęło z bazy Interpolu (był poszukiwany międzynarodowym listem gończym od stycznia).

Listy gończe za Wiktorem Janukowyczem i byłym premierem Mykołą AzarowemInterpol

Londyńska kancelaria adwokacka, która reprezentuje interesy Janukowycza tłumaczyła, że sprawa umieszczenia nazwiska byłego prezydenta Ukrainy w bazie Interpolu będzie rozpatrywana przez sąd niższej instancji w Lyonie we wrześniu.

Autor: tas/ja / Źródło: ukranews.com, newsru.ua

Źródło zdjęcia głównego: saeima CC BY SA Wikipedia

Tagi:
Raporty: