Świat

Janukowycz przysłał zeznania, przyjechać się boi

Świat

[object Object]
Janukowycz boi się przyjechaćtvn24
wideo 2/35

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przekazał ukraińskim władzom pisemne zeznania w sprawie zabójstw na Majdanie, nie jest jednak gotów przyjechać na Ukrainę obawiając się o swoje życie – oświadczył w środę jego prawnik.

Istnieje realne zagrożenie. Biorąc pod uwagę to, że śledztwa w tych sprawach nie są prowadzone i że stale słyszymy nawoływania do zabicia Janukowycza, nie można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie na terytorium Ukrainy Witalij Serdiuk

Janukowycz zeznał, że nie wydawał rozkazu strzelania do ludzi podczas antyrządowych protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie w lutym 2014 roku – poinformował na konferencji prasowej adwokat obalonego prezydenta, Witalij Serdiuk. Prawnik podkreślił, że Janukowycz nie przyjedzie na Ukrainę, gdyż nie ma żadnych gwarancji dla jego bezpieczeństwa. - Istnieje realne zagrożenie. Biorąc pod uwagę to, że śledztwa w tych sprawach nie są prowadzone i że stale słyszymy nawoływania do zabicia Janukowycza, nie można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie na terytorium Ukrainy – powiedział Serdiuk. Adwokat oświadczył, że Janukowycz ma podstawy, by obawiać się o życie, bo gdy w lutym 2014 roku opuszczał Kijów, jego samochód został ostrzelany. - Padł strzał, który szczęśliwie chybił celu, lecz trafił w stojący obok samochód. Przekazaliśmy zeznania i dowody Prokuraturze Generalnej, jednak ona przekazała tę sprawę na niższe szczeble, gdzie sprawa utknęła – zaznaczył. Serdiuk poinformował także, że po ucieczce z kraju Janukowycz nadal zachowuje obywatelstwo Ukrainy i nie ma obywatelstwa rosyjskiego. - Wiktor Janukowycz nie zmieniał obywatelstwa. Plotki na ten temat nie odpowiadają rzeczywistości – zapewnił.

Ścigany Janukowycz

W 2014 roku Prokuratura Generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie. Manifestacje na Majdanie Niepodległości rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: