Świat

Janukowycz oskarża "klikę w Kijowie" i CIA

Świat

Aktualizacja:
TVN 24Obalony prezydent Ukrainy wystąpił w Rosji z kolejnym przemówieniem

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w niedzielę, że "klika w Kijowie wydała przestępczy rozkaz użycia siły, z wykorzystaniem regularnej armii, przeciwko ludności południowo-wschodniej Ukrainy". Oskarżył też CIA i USA o pogarszanie sytuacji.

Występując na konferencji prasowej w rosyjskim Rostowie nad Donem, Janukowycz twierdził, że "kiedy my byliśmy w Kijowie to takich metod nie stosowano wobec radykałów i ekstremistów". Były prezydent zaapelował do żołnierzy ukraińskich, aby nie wykonywali "przestępczych rozkazów i nie strzelali do narodu ukraińskiego".

Janukowycz utrzymywał też, że decyzję o użyciu siły podjęto po spotkaniu dyrektora CIA Johna Brennana z władzami w Kijowie. - Brennan w istocie usankcjonował użycie broni i sprowokował rozlew krwi na Ukrainie - powiedział Janukowycz. Jego zdaniem, USA "ponoszą swoją część odpowiedzialności za rozpętywanie wojny domowej" na Ukrainie.

"Kraj nieuchronnie zmierza do bankructwa"

Były prezydent, który zbiegł z Kijowa do Rosji, ocenił, że "sytuacja społeczno-gospodarcza Ukrainy wyraźnie się pogarsza, a kraj nieuchronnie zmierza do bankructwa". Zdaniem Janukowycza początek tego procesu nastąpił na kijowskim Majdanie, gdzie "nieznaczna część nacjonalistów zaczęła dyktować swoją wolę większości społeczeństwa z użyciem siły, a później i broni".

Zdaniem Janukowycza, obecnie najpilniejszym zadaniem dla Ukrainy "to nie pospieszne wybory prezydenckie, ale szeroki dialog". Opowiedział się też, za udzieleniem "szerokich uprawnień" regionom Ukrainy, zarówno wschodzie, jak i na zachodzie kraju. - Dzisiaj regiony nie chcą już żyć pod dyktatem centrum - powiedział.

Ultimatum z Kijowa

Administracja prezydenta Ukrainy opublikowała w niedzielę dekrety pełniącego obowiązki szefa państwa Ołeksandra Turczynowa, które wprowadzają w życie decyzję o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej przeciwko siłom prorosyjskim na wschodzie kraju.

Ultimatum na złożenie przez te siły broni, które Turczynow wysunął wcześniej w niedzielę, upłynie o godz. 9 rano (ósmej czasu polskiego) w poniedziałek. Jeśli opuszczą one zajmowane budynki państwowe, unikną kary. Amnestia nie dotyczy tych, którzy podczas swoich akcji ranili bądź zabili obywateli Ukrainy.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: dln\mtom/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: