Świat

Janukowycz do władz w Kijowie: Jesteście o krok od rozlewu krwi. Zatrzymajcie się!

Świat


Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaapelował do władz w Kijowie o "natychmiastowe wycofanie wszystkich sił zbrojnych" z terenów na wschodzie Ukrainy w celu "uniknięcia rozlewu krwi" - poinformowały agencje. Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że ukraińskie władze naruszają zasady porozumienia genewskiego. Zdaniem Ławrowa, niedzielna strzelanina w Słowiańsku była przestępstwem i pokazuje, że Kijów nie chce kontrolować ekstremistów.

20:42

Mediator OBWE Mark Etherington odbył pierwsze spotkanie z samozwańczym merem Słowiańska i zarazem liderem miejscowych separatystów Wiaczesławem Ponomariowem. Mark Etherington powiedział, że zapytał Ponomariowa, który sam określa się mianem "ludowego mera", czy będzie się stosował do ustaleń z Genewy, lecz nie wspomniał słowem o odpowiedzi na swe pytanie. Sam Ponomariow powiedział później na konferencji prasowej, że to nie były negocjacje, lecz rozmowa: - Przedstawiliśmy nasze stanowisko, powiedzieliśmy, co się tu stało, a oni powiedzieli nam o swych planach. Etherington powiedział, że zapytał też o ludzi, którzy są przetrzymywani w Słowiańsku, w tym o kobietę, która była merem do czasu przejęcia urzędu przez separatystów. Jej los nie jest jasny.

19:56

Ławrow rozmawiał również z szefem MSZ Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeier. Rosyjski minister wyraził przekonanie, że ukraińskie władze muszą powstrzymać się od przemocy i rozpocząć ogólnonarodowy dialog.

19:43

Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej zaapelował do amerykańskiego sekretarza stanu, by USA wsparły władzę w Kijowie w wysiłkach zmierzających do uniknięcia rozlewu krwi i wypełnienia postanowień z Genewy - podało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

19:30

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wezwał Rosję do podjęcia konkretnych działań mających na celu pomoc w wypełnieniu postanowień porozumienia genewskiego.

W poniedziałek Kerry odbył rozmowę telefoniczną z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

19:20
18:59

"Nikt do tej nie zauważył, by prorosyjskie siły na wschodzie Ukrainy opuszczały zajmowane budynki lub się rozbrajały. Nie widać też, aby zachęcała ich do tego Moskwa" - napisał na Twitterze szef MSZ Szwecji, Carl Bildt.

18:27

W oświadczeniu przekazanym rosyjskim mediom obalony prezydent Wiktor Janukowycz napisał, że w związku z gwałtownym zaostrzeniem się sytuacji na wschodzie Ukrainy domaga się natychmiastowego wycofania wszystkich sił Ukrainy do miejsc ich stałego stacjonowania, wycofania ze wschodu kraju skierowanych tam oddziałów tzw. Gwardii Narodowej i pilnego rozpoczęcia pokojowego dialogu z wybranymi przez ludność liderami wschodnich regionów.

Janukowycz swoje żądania zaadresował do tych, którzy, jak napisał, "uważają się za władzę w Kijowie". "Jesteście o krok od rozlewu krwi (...) Zatrzymajcie się!" - napisał.

18:10

Joe Biden w ambasadzie USA w Kijowie:

18:00

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zdołała wjechać do opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska na wschodniej Ukrainie, gdzie ma zamiar wyjaśnić okoliczności strzelaniny, w wyniku której zginęły trzy osoby. O dotarciu do miasta poinformował jeden z członków misji – podała ukraińska redakcja Deutsche Welle. Wcześniej tego dnia rzecznik misji Mychajło Borciukiw informował, że nie może ona wjechać do Słowiańska ze względów bezpieczeństwa.

17:25
17:03

Około dwóch godzin temu w stolicy Ukrainy wylądował Joe Biden. Jakie oczekiwania ma w związku z wizytą wiceprezydenta USA Kijów? O tym specjalny wysłannik TVN24 Aleksander Przybylski:

16:43

Szef ukraińskiej dyplomacji odniósł się w poniedziałek do zarzutów sformułowanych przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który oświadczył, że Ukraina nie wywiązuje się z przyjętych w Genewie założeń porozumienia. Przykładem na to miała być strzelanina do której w niedzielę nad ranem doszło w pobliżu Słowiańska, na wschodzie Ukrainy.

- Zaczynając od piątku, spotykamy się w formacie czterech stron, które podpisały oświadczenie w Genewie oraz z zaangażowaniem kierownictwa misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) opracowujemy konkretne drogi i środki, które powinny doprowadzić do deeskalacji napięcia we wschodnich obwodach Ukrainy – powiedział na konferencji prasowej Deszczyca. - Jeśli przedstawiciele ambasady Federacji Rosyjskiej, którzy także uczestniczą w tych spotkaniach, nie informują MSZ Rosji o tych działaniach, to gotów jestem osobiście poinformować ministra Ławrowa o tym, co robimy – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

W czasie spotkania w Genewie, w którym udział brali szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, USA i UE rozmawiano m.in. o natychmiastowym wstrzymaniu przemocy na Ukrainie. Założono, że wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą być zwrócone prawowitym właścicielom, a okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opróżnione.

16:02

Uzbrojony mężczyzna, który wdarł się w poniedziałek do filii banku Zapadnyj w Biełgorodzie na południowym zachodzie Rosji, oddał broń, gdy obiecano mu zwrot oszczędności. Nie potwierdziły się informacje o wzięciu zakładników. W incydencie nikt nie ucierpiał.

Powiadomił o tym szef lokalnego urzędu MSW Wiktor Piestriew.

Wcześniej agencje informowały o trzech niezidentyfikowanych napastnikach: mieli oni wziąć kilku zakładników w banku Zapadnyj, któremu Centralny Bank Rosji (CBR) odebrał tego dnia licencję. Według wstępnych informacji przekazanych wcześniej rosyjskim agencjom jeden z napastników był uzbrojony w karabin. Pisano też, że napastnicy zażądali okupu w wysokości 25 milionów rubli (ok. pół miliona euro).

15:16

Rosja wyda pamiątkowe monety z okazji aneksji Krymu:

15:04

Słowiańsk w poniedziałek, dzień po tragicznej w skutkach strzelaninie na przedmieściach miasta:

15:02

Wiceprezydent USA Joe Biden w Kijowie:

14:57

Wizytówka Dmytro Jarosza przejdzie do historii?

14:56
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25
13:33

13:29

Zakładnicy banku Zapadnyj w Biełgorodzie na południowym-wschodzie Rosji zostali uwolnieni

13:25

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która kontroluje realizację porozumień genewskich ws. stabilizacji sytuacji na wschodniej Ukrainie, nie może wjechać do zajętego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska w obwodzie donieckim.

Informację tę przekazał w poniedziałek rzecznik misji Mychajło Borciukiw. W ciągu ostatniej doby w Słowiańsku porwano trzech dziennikarzy – podały ukraińskie media.

- Mamy sygnały o faktach przemocy w Słowiańsku. Nasi obserwatorzy nie mogli wjechać do miasta ze względów bezpieczeństwa – powiedział Borciukiw cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Rzecznik oświadczył, że misja OBWE styka się z problemami podczas podróży po wschodnich regionach Ukrainy. - Nasze ekipy muszą przejeżdżać przez punkty kontrolne i blokady na drogach. Muszą mieć tam czas, by wyjaśnić, kim jesteśmy, przedstawiać nasz mandat oraz informować o ustaleniach z Genewy – zaznaczył.

13:16

W Charkowie zbierają się prorosyjscy separatyści:

13:15
12:54

Ukraińska flaga ponownie powiewa na budynku tatarskiego Medżlisu w Symferopolu. Wcześniej Tatarzy próbowali ją zerwać i zawiesić flagę Federacji Rosyjskiej

12:45

"New York Times" prezentuje dowody na to, że w wydarzenia w Słowiańsku zaangażowani są Rosjanie:

12:42
12:39

Zamaskowani napastnicy zaatakowali budynek tatarskiego Medżlisu w Symferopolu. Kilku Tatarów zostało pobitych. Atakujący próbowali zerwać ukraińską flagę i zawiesić rosyjską

12:34

Trzej zagraniczni dziennikarze (Włosi i Białorusin), którzy wczoraj zostali uprowadzeni w Słowiańsku przez prorosyjskich separatystów, zostali zwolnieni w poniedziałek

12:32

Trzech niezidentyfikowanych napastników wzięło w poniedziałek czworo zakładników w banku Zapadnyj w mieście Biełgorod na południowym zachodzie Rosji, gdzie skoncentrowane są rosyjskie wojska. Centralny Bank Rosji (CBR) odebrał mu tego dnia licencję - podały źródła w rosyjskiej policji.

Według wstępnych informacji przekazanych rosyjskim agencjom jeden z napastników jest uzbrojony w karabin.

Napastnicy zażądali okupu w wysokości 25 milionów rubli (ok. pół miliona euro).

Informację o wzięciu zakładników potwierdziły źródła w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, które nie podały jednak szczegółów - donosi agencja RIA-Nowosti.

Licencja banku Zapadnyj, założonego w 1993 r., została odebrana w poniedziałek przez CBR z powodu słabej sytuacji finansowej.

12:31
"Doniesienia z terenów kontrolowanych przez separatystów trudno zweryfikować"tvn24
12:30
12:29

Charków dzisiaj:

12:28

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że podpisał dekret rehabilitujący krymskich Tatarów i inne mniejszości etniczne, które ucierpiały w czasach stalinizmu. Tymczasem w Symferopolu doszło do ataku na budynek tatarskiego medżylisu - donosi "Ukraińska Pravda". Wtargnęli do niego zamaskowani mężczyźni, którzy pobili kilka kobiet.

- Podpisałem dekret, żeby zrehabilitować Tatarów krymskich, ludność ormiańską, Niemców i Greków, czyli wszystkich tych, którzy ucierpieli z powodu represji stalinowskich - powiedział Putin w poniedziałek.

Członkowie silnej 300-tysięcznej mniejszości tatarskiej stanowią ok. 15 proc. populacji Krymu. Stanowczo nie zgadzają się z aneksją Krymu, której dokonała Rosja.

CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z NIEDZIELI

Autor: pk / Źródło: tvn24.pl

Raporty: