Świat

Jan Paweł II świętym już w październiku?

Świat

Jan Paweł II świętym już w październiku?
tvn24Jan Paweł II świętym już w październiku?

Papież Franciszek rozważa możliwość przychylenia się do kierowanych do niego próśb, by kanonizacja Jana Pawła II, wbrew wcześniej ogłoszonym planom wspólnego wyniesienia na ołtarze wraz z Janem XXIII, odbyła się jednak osobno 20 października - podała Ansa.

Według włoskiej agencji gdyby prośby te zostały uwzględnione, kanonizacja Jana XXIII odbyłaby się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Zamiar zorganizowania wspólnej kanonizacji obu papieży wywołał pewne niezadowolenie w niektórych polskich środowiskach kościelnych. Uważają one, że podwójna kanonizacja pomniejszyłaby znaczenie ogłoszenia Jana Pawła II świętym.

Naciski na osobną kanonizację

Włoska agencja informuje wręcz o naciskach na to, by kanonizacja polskiego papieża odbyła się 20 października, a więc dwa dni przed jego wspomnieniem liturgicznym i cztery dni po 35. rocznicy jego wyboru. Dzięki temu kanonizacja Jana Pawła II zostałaby oddzielona od ceremonii ogłoszenia świętym Dobrego Papieża Jana.

Zdaniem Jacka Pałasińskiego, komentatora TVN24, jeżeli doniesienia Ansy się potwierdzą, będzie to najlepszy dowód na to, że polski episkopat ma jednak drożne kanały komunikacyjne z Watykanem i zdołał przebić się z wątpliwościami, co do idei podwójnej kanonizacji.

- I Jan XXIII zasługuje na osobną kanonizację, na uczczenie, to był wielki papież. Nasz papież także zasługuje na to uczczenie w sposób najlepszy z możliwych. Kanonizacja dwóch papieży, jednego po drugim a nie razem, będzie formą oddania im osobnego hołdu, czci - powiedział. Jak dodał, papież Franciszek stanął na wysokości zadania i pokazał, jak jest wyczulony na głosy pochodzące z oddali.

Cud uzdrowienia

Do kanonizacji Jana Pawła II wybrano cud uzdrowienia Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, cierpiącej na tętniaka mózgu. W piątek papież Franciszek formalnie uznał ten cud, zatwierdzony wcześniej w głosowaniach w komisjach lekarzy, teologów oraz kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Oznacza to ostateczną zgodę na ogłoszenie papieża świętym, bo do kanonizacji potrzebny był tylko drugi cud, po pierwszym wybranym do beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII na wniosek kardynałów papież postanowił, że niepotrzebny jest drugi cud; wybrano ścieżkę uproszczonej procedury.

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

Datę kanonizacji wyznaczy ostatecznie konsystorz, czyli zebranie kardynałów pod przewodnictwem Franciszka, którego termin nie jest jeszcze znany. Przypuszcza się, że odbędzie się on we wrześniu.

Autor: db\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: