Zmarł były prezes Banku Światowego James Wolfensohn

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W wieku 86 lat zmarł w Nowym Jorku James Wolfensohn - poinformował Institute for Advanced Study, placówka naukowa, w której był przewodniczącym Rady Nadzorczej. Wiadomość o śmierci byłego prezesa Banku Światowego potwierdziła również najbliższa rodzina.

Urodzony w Australii James Wolfensohn przez wiele lat pracował na Wall Street, zanim w 1995 roku objął kierownictwo Banku Światowego z nominacji ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Podczas pracy na tym stanowisku dał się poznać ze swoich działań mających na celu zwalczanie korupcji podczas realizacji projektów rozwojowych finansowanych przez bank. Zwracał też szczególną uwagę na potrzeby i priorytety krajów korzystających z pomocy banku.

Wolfensohn był również znanym miłośnikiem sztuki. W latach 80. i w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku zasiadał we władzach znanych na całym świecie instytucji kulturalnych - nowojorskiej Carnegie Hall i waszyngtońskiego Kennedy Center. Starał się wówczas podreperować zarówno finanse, jak i dokonać renowacji obu tych instytucji. Sporadycznie, przeważnie z okazji ważniejszych świąt, występował w Carnegie Hall, grając na wiolonczeli w towarzystwie wybitnych muzyków.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP