Świat

Sekretarze obrony i bezpieczeństwa narodowego USA zaprzysiężeni

Świat


Wiceprezydent USA Mike Pence zaprzysiężył w piątek emerytowanego generała Jamesa Mattisa na stanowisko szefa Pentagonu a generała Johna Kelly'ego na stanowisko ministra bezpieczeństwa narodowego USA. Wcześniej obaj członkowie gabinet Donalda Trumpa zostali zatwierdzeni przez Senat.

Senat USA tuż po piątkowej inauguracji prezydenta Donalda Trumpa zatwierdził najpierw emerytowanego generała Jamesa Mattisa na stanowisko szefa Pentagonu, a następnie emerytowanego generała Johna Kelly'ego na stanowisko ministra bezpieczeństwa narodowego USA.

Po zatwierdzeniu przez Senat zaprzysiężył ich wiceprezydent USA Mike Pence.

Generałowie Korpusu Piechoty Morskiej

Mattis, 66-letni emerytowany generał Korpusu Piechoty Morskiej USA, dowodził operacjami na Bliskim Wschodzie, a także stał na czele Centralnego Dowództwa. Od 2007 do 2010 roku był naczelnym dowódcą ds. transformacji w NATO, odpowiedzialnym za poprawę skuteczności militarnej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nowy minister obrony opowiada się za stanowczą polityką USA zwłaszcza wobec Iranu.

66-letni John Kelly to emerytowany czterogwiazdkowy generał z 40-letnim stażem w piechocie morskiej. W latach 2012-16 kierował Dowództwem Południowym na Florydzie obejmującym rejon Ameryki Łacińskiej, będąc tym samym odpowiedzialnym m.in. za więzienie w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie. Kelly dowodził m.in. siłami USA walczącymi w zachodnim Iraku. W 2003 roku został pierwszym od 1951 roku pułkownikiem piechoty morskiej awansowanym do stopnia generała brygady podczas misji bojowej. Jego syn, również wojskowy, zginął w 2010 roku podczas walk w Afganistanie. Wśród zadań resortu bezpieczeństwa narodowego jest ochrona granic zewnętrznych USA, nadawanie amerykańskiego obywatelstwa, a także bezpieczeństwo wewnętrzne.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

Tagi:
Raporty: