Zeznania byłego szefa FBI zostaną ujawnione

[object Object]
James Comey został zwolniony ze stanowiska szefa FBI [materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS z 8.06]Fakty z zagranicy TVN24 BiS
wideo 2/2

Przewodniczący komisji prawnej Izby Reprezentantów Bob Goodlatte i szef komisji nadzoru Trey Gowdy podjęli w sobotę decyzję o upublicznieniu zapisu zeznań byłego szefa FBI Jamesa Comeya, który w piątek odpowiadał na pytania na zamkniętym posiedzeniu obu komisji.

Z oświadczenia wydanego przez polityków będących członkami komisji prawnej i komisji nadzoru, która kontroluje działalność służb w Izbie Reprezentantów, wynika, że ujawniony zostanie pełny zapis z dwóch dni przesłuchań byłego dyrektora Federalnego Biura Śledczego.

Bob Goodlatte z 6. okręgu wyborczego w stanie Wirginia i Harold W. Trey Gowdy ze stanu Karolina Południowa są członkami Partii Republikańskiej.

Koniec pierwszego etapu

W piątek zakończył się pierwszy etap przesłuchań Jamesa Comeya. Drugi dzień zeznań zaplanowano na 17 grudnia - informuje agencja Reutera.

Piątkowe przesłuchanie Jamesa Comeya, byłego szefa Federalnego Biura śledczego zwolnionego z urzędu w 2017 roku przez prezydenta Donalda Trumpa, dotyczy sposobu, w jaki amerykański resort sprawiedliwości prowadził dochodzenie w sprawie używania przez byłą sekretarz stanu Hillary Clinton jej prywatnego konta e-mail do prowadzenia korespondencji wagi państwowej.

W trakcie kampanii prezydenckiej jesienią 2016 roku Comey wypowiadał się kilkakroć na ten temat, co zdaniem zwolenników byłej Pierwszej Damy mogło wpłynąć na ostateczny wynik wyborów. Ostatecznie na 2 tygodnie przed głosowaniem ogłosił on, że FBI wznawia śledztwo w tej sprawie ze względu na powagę zarzutów wobec Clinton. W ocenie wielu komentatorów zmniejszyło to szanse kandydatki obozu demokratycznego w wyścigu do fotela prezydenckiego.

Trump nie kryje swej niechęci do Comeya

Donald Trump zwolnił Comeya w maju 2017 roku. Jak przyznał bezpośrednio po tym w wywiadzie dla NBC - usunął go, mając na uwadze dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA.

Decyzja prezydenta jest od tamtego czasu przedmiotem śledztwa prokuratora specjalnego Roberta Muellera prowadzącego dochodzenie w sprawie ingerencji Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie. Zespół Muellera bada, czy zdymisjonowanie Comeya stanowiło próbę utrudnienia działania wymiaru sprawiedliwości.

Trump nie kryje swej niechęci do Comeya, która pogłębiła się zwłaszcza po opublikowaniu przez niego w marcu tego roku książki "A Higher Loyalty", w której były szef FBI porównuje styl rządzenia prezydenta Trumpa do "pożaru lasu", przedstawiając tego polityka jako egocentryka oraz kompulsywnego kłamcę.

W swym wystąpieniu w programie sieci ABC News "Good Morning America" dotyczącym tej książki Comey powiedział, że nie można wykluczyć, iż opisywane wcześniej kompromitujące Trumpa materiały, będące jakoby w posiadaniu Rosjan, rzeczywiście istnieją.

"James Comey jest sprawdzonym autorem przecieków i kłamcą. Prawie każdy w Waszyngtonie myślał, że należało go zwolnić, za jego fatalną pracę, aż został, w rzeczy samej, zwolniony" - zareagował na to oświadczenie Trump.

"Jest słabą kłamliwą oślizłą gnidą, która była, jak dowiedziono, fatalnym dyrektorem FBI" - dodał.

Wątek nacisków na kierownictwo FBI

Decyzja o ujawnieniu zeznań Comeya w sprawie śledztwa dotyczącego Clinton wprowadza nowy element w grze o wyjaśnienie okoliczności, w jakich Donald Trump wygrał wybory prezydenckie. Nie jest to jedyny nowy element - zaznacza agencja Reutera.

W piątek prezydent Trump poinformował, że na nowego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego USA desygnuje Williama Barra, który pełnił tę samą funkcję w administracji prezydenta George'a H.W. Busha.

Barr - jak pisze Reuters - był zwolennikiem natychmiastowego strącenia Jamesa Comeya z urzędu. Publicznie bronił decyzji Trumpa o usunięciu go ze stanowiska dyrektora FBI. Agencja przypomina, że nowy szef resortu sprawiedliwości będzie teraz nadzorował śledztwo prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który bada skalę ingerencji Rosjan w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

Wątek nacisków wywieranych przez Trumpa i jego otoczenie na kierownictwo FBI w celu ukrycia dowodów bądź rezygnacji z dochodzenia w sprawie Russiagate jest jednym z głównym w śledztwie prowadzonym przez Muellera.

Autor: kz//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: