Jak zakończyć "tę głupią wojnę"

 
TVN24Zbigniew Brzeziński

Zbigniew Brzeziński wzywa do zakończenia wojny w Iraku przez wycofanie stamtąd wojsk USA, zawarcie porozumienia z władzami irackimi gwarantującego bezpieczeństwo Irakowi i zmobilizowanie sąsiadów Iraku do utrzymania stabilizacji w całym regionie.

W swoim artykule w niedzielnym wydaniu dziennika "Washington Post" profesor Zbigniew Brzeziński przypomniał, że w tegorocznych wyborach prezydenckich popiera Baracka Obamę, który zapowiada wycofanie wojsk USA z Iraku w ciągu półtora roku od objęcia władzy. Zaznaczył jednak, że swoje opinie na temat wojny wygłasza "jako Demokrata", ale we własnym imieniu.

W artykule "The Smart Way Out of a Foolish War" były doradca prezydenta Cartera w ds. bezpieczeństwa narodowego odrzuca argumenty prezydenta Busha i Republikanów, według których wycofanie wojsk z Iraku grozi pogłębieniem się tam chaosu i opanowaniem kraju przez islamskich ekstremistów.

"Przewidywania prezydenta Busha i senatora Johna McCaina, że nastąpi kataklizm, przypominają prognozy o 'efekcie domina' używane dla uzasadnienia dalszego zaangażowania USA w Wietnamie. Żaden z nich nie dostarczył prawdziwych dowodów, że zakończenie wojny oznacza katastrofę, natomiast odwoływanie się przez nich do lęku ułatwia jej przedłużanie" - napisał Brzeziński.

Rozsądnie przeprowadzona ewakuacja wojsk w istocie uczyni Irak bardziej stabilnym na dłuższą metę Brzeziński Irak

"Wbrew twierdzeniom, że nasze wycofanie się oznacza klęskę, rozsądnie przeprowadzona ewakuacja wojsk w istocie uczyni Irak bardziej stabilnym na dłuższą metę. Impas w stosunkach sunnitów z szyitami jest bowiem w znacznej części produktem ubocznym destrukcyjnej okupacji amerykańskiej, która pogłębia zależność Iraku. Im dłużej będziemy w Iraku, tym mniej różne rywalizujące ze sobą ugrupowania będą miały bodźców do zawierania kompromisów. Poważny dialog z przywódcami Iraku o zbliżającym się wycofaniu Amerykanów wytrąci ich z letargu" - pisze Brzeziński.

Aby jednak wycofać wojska bez narażenia na szwank bezpieczeństwa USA - wskazuje Brzeziński - oprócz wycofania wojsk potrzebne są działania polityczne i dyplomatyczne. W pierwszym rzędzie, należy zawrzeć z rządem irackim umowę o przyszłej pomocy w odparciu ewentualnej zewnętrznej agresji, np. ze strony Iranu, oraz w zwalczaniu pozostałości Al-Kaidy w Iraku.

Potrzebne będą także - kontynuuje profesor - "polityczne i regionalne inicjatywy obliczone na zabezpieczenie przed potencjalnymi zagrożeniami". W tym celu należy podjąć rozmowy z wszystkimi sąsiadami Iraku z Iranem włącznie.

Były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego przyznaje, że wycofanie wojsk z Iraku "niesie w sobie pewne ryzyko", ale dodaje, że "jest ono nieuniknione". Można się obawiać wewnętrznych walk o władzę. Będzie to jednak "konsekwencja przedłużającej się okupacji, która im dłużej trwa, tym trudniej będzie doprowadzić do powstania zdolnego do życia państwa irackiego" - czytamy w artykule.

Brzeziński przewiduje jednak, że z czasem, "w miarę ustępowania okupacji i brania przez Irakijczyków odpowiedzialności za wewnętrzne bezpieczeństwo, Al-Kaida w Iraku będzie coraz bardziej izolowana i mniej zdolna do przetrwania". "Koniec okupacji będzie zatem błogosławieństwem dla wojny z Al-Kaidą" - podkreśla autor.

okupacja [..] im dłużej trwa, tym trudniej będzie doprowadzić do powstania zdolnego do życia państwa irackiego Brzeziński o Iraku 2

Zdaniem Brzezińskiego, ze względu na to, że sąsiadujące z Irakiem kraje są narażone na to, iż irackie konflikty etniczno-religijne przeniosą się w ich granice, będą zainteresowane pomocą w ustabilizowaniu sytuacji w Iraku i skłonne dostarczyć swoich oddziałów do ewentualnych międzynarodowych sił pokojowych w tym kraju.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości