Jak się pozbyć szczepionek na świńską grypę


Francuzi mają kilkadziesiąt milionów sztuk zbędnych szczepionek na A/H1N1. Do tej pory francuska prasa donosiła, że Paryż chce odsprzedać nadmiar specyfików. Teraz dziennik Francuzi idą krok dalej - żądają anulowania zakupu ponad połowy zamówionych do tej pory szczepionek.

Władze francuskie zamówiły w ubiegłym roku 94 mln dawek szczepionek przeciw nowej grypie, ale do tej pory zaszczepiło się zaledwie 5 mln osób. Dlatego też, informowała francuska prasa, część szczepionek Francuzi postanowili sprzedać.

Według mediów, Katar odkupił już od Francji część dawek, a obecnie trwają negocjacje w tej sprawie z Egiptem. Paryż rozpoczął także podobne rozmowy z Ukrainą i Meksykiem.

W ten sposób nie uda się jednak pozbyć wszystkich zbędnych specyfików. Dlatego rząd chce teraz skłonić firmy farmaceutyczne, by wycofały się z kontraktów na 50 milionów sztuk szczepionek.

Chcą anulować kontrakt

Jak oświadczyła na początku tygodnia francuska minister zdrowia Roselyne Bachelot, rząd prowadzi "zdecydowane" i "twarde" negocjacje z trzema firmami, które zobowiązały się dostarczyć szczepionkę.

Dziennik "Le Figaro" zaznacza, że gra idzie o wysoką stawkę, gdyż anulowanie kontraktów obniży wpływy firm o 350 mln euro.

Minister Bachelot podkreśliła we wtorek w wywiadzie dla radia RTL, że rząd rezygnuje z dużej części szczepionek z powodu "zasadniczych zmian" związanych ze strategią zapobiegania epidemii nowej grypy.

Tłumaczyła, że w momencie zamówienia szczepionek przewidywano dwukrotne zaszczepienie, jednak w listopadzie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wystarczy jeden zastrzyk.

Duże odszkodowanie

Unieważnienie kontraktu dotknie trzech dostawców szczepionek: firmę GSK, która miała dostarczyć ponad połowę szczepionek oraz Sanofi Pasteur i Novartis.

W odpowiedzi na słowa minister firmy zadeklarowały, że są gotowe do renegocjacji umów. Według prawników cytowanych przez "Le Figaro", w wypadku anulowania umów na dostawę szczepionek państwo będzie musiało wypłacić firmom odszkodowania w łącznej wysokości około 15 mln euro.

Według oficjalnych danych z końca grudnia, na grypę A/H1N1 zmarły we Francji 162 osoby.

Źródło: PAP, tvn24.pl