Jak głosowali Polacy za granicą

 
zdjęcie od internautyKolejka do konsulatu podczas wyborów

Polacy za granicą wykazali pewną rozbieżność preferencji wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Stanach Zjednoczonych, natomiast na Wyspach Brytyjskich - zdecydowanie Platforma. Zaskakująco dobry rezultat uzyskała Partia Kobiet w... Belgii.

USA - wygrał PiS

W Stanach Zjednoczonych 67 proc. wyborców zagłosowało na PiS. PO otrzymała 28 procent głosów. Partia braci Kaczyńskich wygrała z dużą przewagą w dwóch największych skupiskach polonijnych: Chicago i Nowym Jorku, natomiast PO - w Waszyngtonie i Los Angeles, gdzie mieszka znacznie mniej Polaków.

W obu okręgach na trzecim miejscu uplasował się LiD, zdobywając zaledwie kilka procent głosów.

Anglia - zwycięstwo PO

W Anglii w 16 obwodowych komisjach większość wyborców swój głos oddało na kandydatów PO - aż 62 proc. Na drugim miejscu znajduje się PiS - ok. 11 proc. Do wyborów zarejestrowało się 41 239 osób, a głosowało 30 852 - poinformował konsul generalny RP Janusz Wach, zastrzegając, iż są to własne wyliczenia konsulatu, a nie dane Państwowej Komisji Wyborczej.

Najwięcej głosów - ponad 5 tys. - oddano w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w zachodnim Londynie, konsulacie generalnym RP, ambasadzie RP i w Manchesterze. Najmniej na wyspie Jersey - 205. Głosowano w ośrodkach parafialnych, klubach polskich i przedstawicielstwach dyplomatycznych.

Żołnierze w Iraku wybrali PO

W wyborach przeprowadzonych w polskich bazach w Iraku - w Diwaniji i Al Kut - zwyciężyła Platforma Obywatelska, wyprzedzając LiD i PiS. Frekwencja wyniosła 65 proc.

Jak poinformował szef Wydziału Prasowo-Informacyjnego Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe ppłk Włodzimierz Głogowski, w okręgu w bazie w Diwaniji PO zdobyła 42 proc.; LiD - 27 proc.; PiS - 22 proc., a PSL - 5 proc. W okręgu w bazie Al Kut PO uzyskała 51,6 proc.; LiD - 20 proc.; PiS - 15 proc, a PSL - 8,3 proc.

Żołnierze w Afganistanie zgodni z kolegami z Iraku

Wśród Polaków, którzy głosowali w Afganistanie - głównie żołnierzy i pracowników cywilnych wojska - najwięcej głosów, ok. 38 proc., zdobyła Platforma Obywatelska - powiedział konsul RP w Afganistanie Piotr Krawczyk. Drugie miejsce zajął LiD z wynikiem ok. 24 proc., a trzecie PiS z rezultatem - 22 proc. Frekwencja wyniosła 57 procent.

W Afganistanie głosowanie odbyło się w bazach Bagram, Szarana, Ghazni, Wazi Khwa, Kushamond, Kandahar i Gardez, a także w polskiej ambasadzie.

Belgia - wygrała PO, dobry wynik Partii Kobiet

Platforma Obywatelska zdobyła zdecydowanie największe poparcie wśród Polaków głosujących w niedzielę w Belgii w wyborach parlamentarnych. Relatywnie dużo głosów oddano na Partię Kobiet, która w Brukseli miała więcej zwolenników niż PSL. W głosowaniu wzięło udział dwukrotnie więcej wyborców niż w wyborach przed dwoma laty.

Na Platformę Obywatelską głosowało 3566 wyborców, na PiS 934, a na LiD - 602.

W Brukseli na czwartym miejscu uplasowała się Partia Kobiet z 86 głosami, wyprzedzając PSL (79 głosów). PSL zdobył jednak większe poparcie w drugim belgijskim obwodzie wyborczym - w Antwerpii, gdzie głosowało nań 17 osób, a na Partię Kobiet oddano zaledwie 3 głosy. Te wyniki oznaczają, że PSL w Belgii zdobył 96 głosów, a Partia Kobiet 89. Na LPR oddano 36 głosów, a na Samoobronę - 12. Oddano 50 głosów nieważnych.

Litwa - w Wilnie wygrała PO, w Możejkach PiS

Na Litwie w Wilnie wygrała Platforma Obywatelska, a w lokalu wyborczym na terenie litewskiej rafinerii w Możejkach - Prawo i Sprawiedliwość. Po raz pierwszy polskie wybory na Litwie odbywały się w dwóch lokalach wyborczych, a nie w jednym. Polacy mogli głosować w siedzibie konsulatu generalnego RP w Wilnie i na terenie należącej do PKN Orlen rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), gdzie obecnie przy remoncie zakładu zatrudnionych jest około 2 tys. obywateli polskich.

Jak poinformował przewodniczący komisji wyborczej w Wilnie Witold Ząbkiewicz, w wyborach zwyciężyła PO uzyskując 307 głosów. PiS znalazł się na drugim miejscu ze 122 głosami, następnie LiD - 59 i PSL - 14 głosów. Pozostałe ugrupowania uzyskały poniżej 10 głosów. Z kolei w Możejkach udział w wyborach wzięły 343 osoby. PiS otrzymał 147 głosów, PO - 79, LiD - 47.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: zdjęcie od internauty

Pozostałe wiadomości