Świat

Bolsonaro o danych o wylesianiu Amazonii: zła reklama przeciwko Brazylii

Świat


Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wezwał do kontrolowania oficjalnych danych na temat wylesiania. To kontynuacja ataków na państwowy instytut badań INPE, którego satelitarne zdjęcia pokazały alarmujące tempo zanikania lasów Amazonii.

Bolsonaro w piątek oskarżył INPE o fałszowanie danych, dodając, że należało je przedstawić członkowi jego gabinetu, zanim ogłoszono je publicznie. Dane INPE z połowy lipca wykazały, że wylesianie Amazonii postępuje w najszybszym od lat tempie.

Dyrektor brazylijskiego organu publicznego, któremu powierzono pomiar wylesiania, oskarżył w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w gazecie "Estado de S. Paulo" prezydenta o "tchórzostwo" za publiczne zakwestionowanie oficjalnych danych.

- Mam nadzieję, że mnie wezwie do Brasilii, żeby wyjaśnić dane i że będzie miał odwagę powtórzyć to przede mną w cztery oczy – powiedział Ricardo Magnus Osorio Galvao.

Najnowsze dane INPE pokazują 88-procentowy wzrost wylesiania w Brazylii w czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

- Sposób, w jaki mówił, naprawdę mnie przestraszył, oskarżył ludzi z najwyższego poziomu brazylijskiej nauki - dodał dyrektor INPE w innym wywiadzie dla TV Globo.

"Doświadczamy prawdziwej psychozy środowiskowej"

Bolsonaro powtórzył krytykę INPE w niedzielę w Brasilii, sugerując, że rząd chciałby kontrolować termin publikacji danych na temat wylesiania, aby uniknąć "złej reklamy przeciwko Brazylii".

- Doświadczamy prawdziwej psychozy środowiskowej, trzeba walczyć z wylesianiem, ale nie jest sprawiedliwie prowadzić kampanię przeciwko Brazylii - powiedział szef państwa.

- Jeśli dane są niepokojące, (dyrektor INPE) powinien, kierując się patriotyzmem, ostrzec ministra i powiedzieć mu, że dane zostaną opublikowane i żeby się przygotował. Ten sposób publikacji tych danych jest dla nas szkodliwy- powiedział.

W Brazylii, gdzie znajduje się ponad 60 proc. amazońskich lasów, "płuca planety" są nieustannie zmniejszane przez ekspansję rolniczą.

Dane INPE pokazują, że nasiliła się ona od czasu objęcia w styczniu urzędu przez Bolsonaro, uważanego za mistrza w handlu rolniczym. Już kilkanaście dni po objęciu stanowiska, 18 stycznia br., Bolsonaro zadeklarował, że jego rząd udostępni plantatorom i hodowcom bydła część chronionych dotąd prawem obszarów puszczy amazońskiej.

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Brazil Photos/Getty Images