Bolsonaro polemizuje z papieżem. "Amazonia należy do nas"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/tr/kwoj
Źródło:
PAP

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zarzucił w piątek papieżowi Franciszkowi kwestionowanie brazylijskiej suwerenności nad Amazonią. "Troszczymy się o Amazonię, Amazonia należy do nas. Nie, jak twittował papież, do świata" - oświadczył w swym cotygodniowym wystąpieniu na YouTubie.

Prezydent Brazylii zareagował na zamieszczony na Twitterze wpis, w którym Franciszek zachęca do zapoznania się z podsumowującym niedawny synod amazoński papieskim dokumentem "Querida Amazonia" ("Umiłowana Amazonia").

W swym wpisie papież zadeklarował, że kieruje ten dokument do całego świata z prośbą o pomoc, gdyż Amazonia jest także "naszą" ziemią.

"Amazonia należy do nas"

"Troszczymy się o Amazonię, Amazonia należy do nas. Nie, jak twittował papież, do świata" - podkreślił prezydent Brazylii. Jair Bolsonaro przypomniał też, że w styczniu jego rząd utworzył radę do spraw Amazonii, mającą dbać o ochronę i rozwój tej krainy.

Przez cały ubiegły rok prawicowy prezydent Brazylii był mocno krytykowany przez wspólnotę międzynarodową za wspieranie eksploatacji amazońskich zasobów naturalnych. Bolsonaro uważa te oskarżenia za "mieszanie się" w wewnętrzne sprawy Brazylii.

Jair Bolsonaro polemizuje z papieżem Franciszkiem
en.kremlin.ru

asty/tr/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.kremlin.ru

Raporty: