Świat

"DiCaprio jest fajnym facetem, nie? Daje pieniądze na to, żeby podpalać Amazonię"

Świat

tvn24Amazonia to region ważny dla całego świata ("Czarno na białym" z 20 września)

Jair Bolsonaro oskarżył aktora Leonardo DiCaprio o to, że wspiera finansowo organizacje non profit, które zdaniem prezydenta Brazylii stoją za niektórymi pożarami w Amazonii.

DiCaprio pod koniec sierpnia obiecał za pośrednictwem organizacji ekologicznej Earth Alliance przekazać 5 milionów dolarów na ochronę Amazonii, gdzie w lipcu i sierpniu pożary strawiły dużą część lasów.

- DiCaprio jest fajnym facetem, nie? Daje pieniądze na to, żeby podpalać Amazonię - oznajmił Jair Bolsonaro. Prezydent Brazylii wygłosił komentarz po przeszukaniu przez policjantów siedzib dwóch organizacji non profit w stanie Para. Aresztowano czterech strażaków ochotników.

W czwartek zostali oni wypuszczeni na wolność. Miejscowa policja mówi, że toczy się śledztwo w związku z rzekomym podkładaniem przez nich ognia po to, żeby za pośrednictwem organizacji non profit zdobywać pieniądze.

Jak mówią federalni prokuratorzy, z ich śledztwa wynika, że winnymi podpaleń mogą być osoby, które zagarniają ziemię.

Agencja AFP we wrześniu pisała, że wywoływane w większości sztucznie pożary puszczy amazońskiej oznaczają galopującą deforestację, która służy hodowcom bydła.

Pożary lasów AmazoniiPAP

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: