"Dziś Europa traci jedną z czołowych postaci, a ja - wiernego przyjaciela"

Zmarł Jacques ChiracPAP/EPA/IAN SALAS

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker - to niektórzy spośród światowych przywódców, którzy w czwartek złożyli kondolencje po śmierci byłego francuskiego prezydenta Jacques'a Chiraca.

Jacques Chirac zmarł w czwartek rano w otoczeniu rodziny. Były prezydent Francji zmagał się z problemami zdrowotnymi od 2005 roku, kiedy doznał udaru mózgu. Od kilku lat prawie nie udzielał się publicznie. W listopadzie obchodziłby 87. urodziny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jacques Chirac nie żyje>

"Lider, który wpłynął na politykę europejską". Chirac w pamięci światowych przywódców

"Jestem zasmucona informacją o śmierci Jacques'a Chiraca" - napisała szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel na Twitterze. "Był dla nas, Niemców, wspaniałym partnerem i przyjacielem" - dodała.

Kończący swą kadencję przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał Chiraca "człowiekiem silnych przekonań" i "humanistycznych wartości". "Dziś Europa traci jedną z czołowych postaci, Francja - wielkiego męża stanu, a ja - wiernego przyjaciela" - napisał.

Prezydent Rosji Władimir Putin określił zmarłego francuskiego polityka mianem "mądrego przywódcy i wizjonera", a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nazwał go "wspaniałym przywódcą politycznym, który ukształtował los swego narodu". Szef brytyjskiego rządu na Twitterze kondolencje rodzinie zmarłego złożył po francusku. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez uznał, że odszedł "lider, który wpłynął na politykę europejską".

Francuskie Zgromadzenie Narodowe uczciło pamięć byłej głowy państwa minutą ciszy.

12 lat jako prezydent

Chirac, sprawował urząd prezydenta Francji przez dwie kadencje, w latach 1995-2007. Był drugim najdłużej rządzącym prezydentem w powojennej Francji. Dłużej w XX wieku Republiką kierował tylko jego poprzednik, socjalista Francois Mitterrand.

Jedną z głównych reform politycznych, jakie wprowadził w kraju, było skrócenie kadencji prezydenckiej z siedmiu do pięciu lat. Doprowadził także do przyjęcia przez Francję waluty euro. Sprzeciwił się także amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku.

Mimo zasług, jaką miał dla Republiki Francuskiej, nad Chirakiem ciążyły także skandale korupcyjne.

W 2011 roku został uznany przez paryski sąd za winnego korupcji i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Były prezydent miał dopuścić się przestępstw jeszcze w latach 90. jako mer Paryża.

Polityk miał wykorzystywać pieniądze z kasy miasta na opłacanie fikcyjnego zatrudnienia w ratuszu 21 partyjnych kolegów i członków ich rodzin. Był to pierwszy przypadek skazania prezydenta Francji od 1945 roku.

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/IAN SALAS

Tagi:
Raporty: