Jacob Zuma zostaje na kolejną kadencję

Świat

World Economic Forum/Eric MillerJacob Zuma zostaje

Prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma został wybrany przez parlament na drugą pięcioletnią kadencję. Jego Afrykański Kongres Narodowy (ANC), rządzący w RPA od 20 lat, zapewnił sobie w wyborach parlamentarnych 7 maja po raz kolejny zwycięstwo.

Zgodnie z oczekiwaniami 72-letni Zuma został wybrany na pierwszym posiedzeniu nowego Zgromadzenia Narodowego. Partie opozycyjne nie wystawiły swojego kandydata. Jacob Zuma to były bohater walki z apartheidem; był partyzantem i szefem wywiadu ANC, 10 lat spędził w więzieniu razem z Nelsonem Mandelą, legendarnym bohaterem walki z apartheidem, a potem pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA, zmarłym w grudniu ub.r.

Jednak karierę polityczną Zumy znaczą skandale obyczajowe i korupcyjne, a zarzuty o nadużywanie stanowiska dla prywatnych korzyści, tolerowanie korupcji czy niekompetencji pojawiały się przez całą jego pierwszą kadencję, zapoczątkowaną w 2009 r. Podczas ostatniej kampanii wyborczej niezależna komisja ustaliła, że Zuma "odniósł nadmierne korzyści" z kosztownej i sfinansowanej ze środków państwowych rozbudowy prywatnej rezydencji. Zuma miał ją wyremontować za 20 mln dolarów. Jego Afrykański Kongres Narodowy zdobył w ostatnich wyborach 62 proc. głosów, zapewniając sobie 249 mandatów w liczącym 400 miejsc parlamencie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: World Economic Forum/Eric Miller

Raporty: