Partia nakazuje prezydentowi ustąpić. Ma 48 godzin

Świat


Afrykański Kongres Narodowy (ANC), partia rządząca RPA, dała prezydentowi Jacobowi Zumie 48 godzin na rezygnację z urzędu – poinformowały południowoafrykańskie media i agencja Reutera. W RPA partia rządząca ma możliwość usunąć prezydenta ze stanowiska. Już raz to zrobiła.

Przewodniczący ANC Cyril Ramaphosa udał się do rezydencji prezydenta Zumy, aby osobiście poinformować go o decyzji Krajowego Komitetu Wykonawczego ANC - podała telewizja SABC, powołując się na własne źródła informacji.

Prezydentura unurzana w aferach

Zuma jest bohaterem niezliczonych afer i skandali, ale zarzuca mu się też korupcję oraz podejmowanie decyzji politycznych, które pogłębiają recesję i prowadzą RPA na skraj bankructwa. Stawiane mu zarzuty korupcyjne są związane z wpływową rodziną Guptów, której biznesowe imperium obejmuje wielkie firmy z różnych branż, od mass mediów i transportu lotniczego po przemysł wydobywczy, energetykę i IT. Liczne zarzuty wobec Zumy zostały wycofane przez prokuraturę w kwietniu 2009 roku, co utorowało mu drogę do prezydentury w maju tego samego roku. W kwietniu 2016 roku Sąd Najwyższy RPA orzekł, że zarzuty wobec Zumy zostały niesłusznie uchylone i powinny zostać podtrzymane. W sierpniu 2017 roku parlament RPA debatował nad losem prezydenta, a Zuma przetrwał głosowanie w sprawie wotum nieufności, ósme w jego politycznej karierze.

Parta rządząca w podobny sposób usunęła poprzedniego prezydenta, Thabo Mbekiego w 2008 roku. Głównym organizatorem tamtej akcji był Zuma, który następnie wykorzystał sytuację i sam sięgnął po prezydenturę.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Raporty: