Jaceniuk do Rosji: Ukraiński powinien być u was drugim językiem


Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaproponował Rosji rozwiązanie dotyczące kwestii językowej w jego kraju. Skoro Rosja chce, by na Ukrainie rosyjski otrzymał status drugiego języka, to na takich samych zasadach powinien funkcjonować ukraiński w Rosji.

Jaceniuk uczestniczy w środę w lokalnym forum ekonomicznym w Kijowie. W czasie swojego przemówienia na rozpoczęcie obrad przedstawił swój pomysł.

Ukraiński w Rosji też ze specjalnym statusem

- My Ukraińcy wiemy, że nasz język jest najczęściej używanym językiem obcym w Federacji Rosyjskiej, dlatego absolutnie podstawowym założeniem powinno być uznanie go za drugi język FR. Jeżeli natomiast władze Rosji nie przystaną na to, ukraiński powinien i tak dostać co najmniej specjalny status - powiedział szef ukraińskiego rządu, cytowany przez agencję UNIAN.

- Rząd ukraiński zwraca się do rosyjskiego o umożliwienie stworzenia szkół ukraińskich na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz do poszanowania różnych wyznań w Rosji tak, by poszanowanie praw i swobód obywatelskich nie było jedynie zapisem, ale również funkcjonowało w rzeczywistości - dodał Jaceniuk.

Premier w swoim wystąpieniu stwierdził też, że Ukraińcy życzą swoim sąsiadom "wszystkiego najlepszego" i odniósł się do nałożonych przez Zachód sankcji wobec Rosji. Powiedział w związku z tym, że Ukraińcy mają nadzieję, że "rosyjska gospodarka nie będzie traciła 65 mld. dol. w kwartale" oraz "będzie można w Rosji płacić kartami Visa i MasterCard".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//gak / Źródło: Espreso.tv, UNIAN

Pozostałe wiadomości