Izraelski żołnierz oskarżony o szpiegostwo na rzecz ekstremistów

Świat

Aktualizacja:
Israel Defense Forces/wikipedia.orgAresztowany żołnierz miał działać z motywów politycznych

Eldad Sela podejrzewany jest o wykorzystywanie swojej pozycji w wojsku, by ostrzegać skrajnie prawicowych aktywistów o planowanych aresztowaniach - informują izraelskie media.

25-letni kapral, mieszkający na izraelskim osiedlu Bat Ajin na Zachodnim Brzegu, usłyszał dwa zarzuty: szpiegostwa oraz przekazywania poufnych informacji.

"Nadużył zaufania w najcięższy sposób"

Według śledczych, Sela wykorzystywał stanowisko w izraelskim wojsku do ostrzegania przed planowanymi aresztowaniami w swojej okolicy. Podczas przesłuchania miał powiedzieć, że pracował jako oficer wywiadowczy "wzgórz" - określenie to oznacza nielegalną działalność żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu. Ze względu na powagę zarzucanych mu czynów, Sela pozostanie zatrzymany do końca prowadzonego przeciwko niemu postępowania.

- Żołnierz wielokrotnie wykorzystywał posiadany dostęp do poufnych informacji i przekazywał je osobom, których informacje te dotyczyły - powiedział śledczy mjr Thea Shalit. - Powierzone mu zostało wrażliwe stanowisko, a wojsko obdarzyło go zaufaniem, że będzie wykonywał swoje obowiązki lojalnie wobec armii i państwa. Jego zachowanie nadużyło tego zaufania w najcięższy możliwy sposób - dodał.

Motywy ideologiczne

Sela, ojciec dwójki dzieci, został aresztowany 11 marca, gdy służby bezpieczeństwa zorientowały się, że skrajnie prawicowy aktywiści z osiedla Bat Ajin byli na bieżąco informowani o planowanych aresztowaniach. Aresztowania te miały związek z wcześniejszym atakiem na miejscowy meczet.

Ponieważ rejon znajduje się pod wojskową jurysdykcją, a informacje o działaniach tego typu były przechowywane wyłącznie na wojskowych komputerach, podejrzenia szybko padły na któregoś z członków z miejscowej wojskowej Brygady Ecjon.

Według śledczych, w czasie przesłuchania Sela przyznał się do przekazywania poufnych wojskowych dokumentów prawicowym ekstremistom z osiedla Bat Ajin. Swoje działanie miał tłumaczyć względami ideologicznymi.

Osiedle ekstremistów

Izraelskie osiedle Bat Ajin na Zachodnim Brzegu jest obszarem szczególnej aktywności ekstremistycznej, w tym ataków na ludność arabską, planowania ataków na izraelskich polityków oraz planowania zamachów bombowych na meczety.

Według społeczności międzynarodowej istnienie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu jest niezgodne z prawem międzynarodowym, Izrael jednak odrzuca te oskarżenia.

Autor: mm\mtom / Źródło: ynetnews.com

Źródło zdjęcia głównego: Israel Defense Forces/wikipedia.org