Świat

Izraelczyk i Turek handlowali organami?

Świat

sxc.huOskarżeni w Kosowie byli zamieszani w kilkadziesiąt nielegalnych transplantacji

Turecki chirurg Yusuf Ercin Sonmez i obywatel Izraela Moshe Harel zostali oskarżeni przez misję prawno-policyjnej UE w Kosowie (EULEX) o nielegalny handel organami w klinice w Prisztinie - donosi w poniedziałek agencja Reutera.

- Nakazy ich aresztowania wydał sąd okręgowy w Prisztinie, a obaj podejrzani znajdują się na liście ściganych wystawionej przez Interpol - powiedział rzecznik EULEX Blerim Krasniqi.

15 tys. euro za nerkę

Według kosowskiej policji Izraelczyk zajmował się znajdowaniem ludzi, którzy potrzebowali transplantacji nerki i wyszukiwaniem biednych pacjentów w prisztińskiej klinice, którym oferował pieniądze w zamian za sprzedaż organów.

Obiecywano im około 15 tys. euro za oddanie nerki, przy czym biorcy płacili od 80 do 100 tys. euro za wyszukanie i dostarczenie odpowiedniego organu.

Co najmniej 30 transplantacji

Oprócz Harela i Sonmeza siedem innych osób - wszyscy to Kosowianie - zostali oskarżeni w tej samej sprawie i czekają na początek procesu.

Przestępstwa, o które są oskarżeni, zostały rzekomo popełnione w 2008 roku w klinice Medicus na obrzeżach Prisztiny. Zdaniem oskarżycieli przeprowadzono tam co najmniej 30 nielegalnych transplantacji.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu