Syryjskie wojska prą naprzód. "Spadły na nie izraelskie rakiety"


Izrael pociskami rakietowymi zaatakował w niedzielę syryjskie pozycje wojskowe na północ od lotniska w al-Nairab, w okolicach Aleppo, powodując tylko straty materialne - poinformowały państwowe media syryjskie, powołując się na źródło wojskowe.

Syryjska agencja SANA podała, że atak był próbą wsparcia przez Izrael rebeliantów w południowej Syrii, gdzie syryjskie siły rządowe prowadziły ofensywę.

Ofensywa przy Wzgórzach Golan

Wcześniej syryjskie siły rządowe zajęły wieś Mashara, niedaleko Wzgórz Golan, położoną w muhafazie Al-Kunajtira - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Był to pierwszy atak przeciwko rebeliantom w tym regionie od czasu rozpoczęcia ofensywy na południowym zachodzie Syrii.

Mashara, położona około 11 km od granicy z okupowanymi od 1967 roku przez Izrael Wzgórzami Golan, została zdobyta po ciężkich ostrzałach - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Siły rządowe ostrzelały również miejscowość al-Harra położoną w sąsiedniej muhafazie (prowincji) Dara.

Jak zauważa Obserwatorium, jest to pierwsza ofensywa syryjskich wojsk rządowych przeciwko rebeliantom w regionie graniczącym z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan od czasu rozpoczęcia ofensywy na południowym zachodzie Syrii.

W czwartek do kontrolowanego od 2011 roku przez rebeliantów miasta Dara na południowych zachodzie kraju wkroczyła armia syryjska i wywiesiła flagę państwową niedaleko budynku poczty.

Wcześniej syryjscy rebelianci zgodzili się poddać miasto i przekazać je władzom państwowym.

Kapitulacja rebeliantów na południu

Jak informowali przedstawiciele rebeliantów, na których powołuje się agencja Reutera, delegacja wysokiego szczebla rosyjskiej armii wjechała w czwartek do Dary, żeby negocjować z dowódcami Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) na temat wprowadzenia w życie warunków porozumienia dotyczącego poddania się.

Osiągnięte w ubiegły piątek porozumienie obejmuje również ewakuację rebeliantów i przekazanie broni.

Rosyjska agencja TASS pisze, że w czwartek rosyjska policja wojskowa konwojowała kolejną kolumnę uchodźców zmierzającą do wyzwolonego z rąk bojowników osiedla Al-Naim w muhafazie Dara. Uchodźcy jechali autobusami, niektórzy - samochodami i motocyklami. TASS zaznacza, że Syria kontynuuje swą odbudowę po działaniach wojennych.

6 lipca rosyjscy negocjatorzy, prowadzący w imieniu rządu Syrii rokowania ze zbrojną opozycją syryjską w prowincji Dara, zdołali skłonić ją do zaakceptowania porozumienia o złożeniu broni. Oznacza ono poddanie się przeciwników Asada na południu kraju.

Rosjanie uzyskali de facto ostateczną kapitulację sił syryjskiej opozycji zbrojnej w jednym z ostatnich regionów kraju pozostających dotychczas pod częściową kontrolą bojowników.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Master Sergeant Kevin J. Gruenwald/US Air Force

Pozostałe wiadomości