Izraelski żołnierz zabity na Zachodnim Brzegu

TVN24


Ciało młodego izraelskiego wojskowego znaleziono w czwartek nieopodal żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jak przekazała armia Izraela, na ciele 19-latka znajdowały się rany od ciosów nożem.

Żołnierz, w cywilnym ubraniu i nieuzbrojony, był studentem seminarium łączącego studia judaistyczne ze służbą w wojsku.

Według oświadczenia armii izraelskiej, ciało odkryto w osiedlu Migdal Ozn, na północ od miasta Hebron. Na razie nie wiadomo, kto zabił żołnierza, lecz niektóre źródła wojskowe twierdzą, że został on zamordowany przez palestyńskiego napastnika.

Radykalna organizacja palestyńska Hamas wydała oświadczenie aprobujące to zabójstwo. "Pozdrawiamy bohaterskich bojowników, synów naszego narodu, którzy przeprowadzili heroiczną operację zabicia żołnierza armii okupacyjnej" - napisano w oświadczeniu.

Izraelscy żołnierze poszukują sprawcy

Izraelskie radio informowało, że służby bezpieczeństwa badają, czy kapral Dwir Sorek został zabity, kiedy usiłowano go porwać.

W poszukiwaniu sprawcy zabójstwa kolumna izraelskich dżipów wjechała do pobliskiej palestyńskiej wioski Beit Fajar w odległości półtora kilometra od miejsca, gdzie znaleziono ciało kaprala. Żołnierze zablokowali drogę i przeszukiwali domy.

Okolice Hebronu i pobliskie izraelskie osiedla są często terenem starć palestyńsko-izraelskich. Na tym samym obszarze znaleziono latem 2014 roku ciała trzech izraelskich nastolatków porwanych i zabitych przez bojowników palestyńskich, co było bezpośrednim powodem wojny w Strefie Gazy pomiędzy Izraelem a Hamasem.

Zachodni Brzeg Jordanu, stan na 2016 rok Maciej Zieliński / PAP

Autor: ft/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: