Prezydent Izraela: decyzja o wstrzymaniu reformy sądownictwa właściwa, wzywam do poważnych rozmów

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Izraelski rząd wstrzymuje plany wprowadzenia zmian w wymiarze sprawiedliwości - ogłosił premier Benjamin Netanjahu. Do decyzji tej odniósł się prezydent Izaak Herzog, który wezwał do podjęcia dialogu i porozumień, "aby wyrwać Izrael z głębokiego kryzysu" - relacjonuje Times of Israel.

Prezydent Izraela Izaak Herzog uznał poniedziałkową decyzję rządu o wstrzymaniu prac nad kontrowersyjną reformą sądownictwa za właściwą i zaprosił do szczerego i odpowiedzialnego dialogu, by szybko "uspokoić nastroje i przygasić płomienie" - pisze portal Times of Israel.

Przestrzegając przed przemocą w trakcie masowych protestów, Herzog powiedział, że jego oficjalna rezydencja jest "otwarta, aby stać się przestrzenią dialogu i rozwoju jak najszerszych porozumień, aby wyrwać nasz ukochany Izrael z głębokiego kryzysu, w którym się znajdujemy".

Zdymisjonowany w niedzielę minister obrony Joaw Galant poinformował, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję o opóźnieniu prac legislacyjnych dotyczących reformy sądownictwa w celu przeprowadzenia rozmów z jej przeciwnikami - przekazało jego biuro w oświadczeniu, które cytuje izraelski portal.

"Lepiej późno niż wcale" - skwitował wieczorne orędzie premiera Benjamina Netanjahu były minister obrony Beni Ganc, centrowy działacz opozycji. Dodał, że przystąpi do negocjacji w siedzibie prezydenta Herzoga "z otwartym sercem, nie po to, aby pokonać, ale aby się zgodzić".

Wstrzymane plany zmian w wymiarze sprawiedliwości

Przywódca izraelskiej opozycji, były premier Jair Lapid ostrzegł, że poniedziałkowa deklaracja Netanjahu może być blefem. Dodał jednak, że "jeśli ustawa rzeczywiście zostanie zatrzymana, autentycznie i całkowicie, jesteśmy gotowi rozpocząć prawdziwy dialog".

Premier Netanjahu ogłosił w poniedziałek w przemówieniu do narodu, że tymczasowo wstrzymuje plany swego rządu dotyczące kontrowersyjnej reformy wymiaru sprawiedliwości, aby uniknąć "wojny domowej".

Projekt zmian w wymiarze sprawiedliwości zakłada między innymi zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym Knesecie. Plany te powodują, że Izrael boryka się z największą od lat falą protestów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości