TVN24 | Świat

"Trzy wrogie bezzałogowe statki powietrzne" zestrzelone nad izraelską platformą naftową. "Wiadomość dostarczona"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/tr
Źródło:
Reuters, CNN

Libański Hezbollah poinformował w sobotę, że wysłał trzy bezzałogowe statki powietrzne w kierunku izraelskiej platformy na Morzu Śródziemnym. Zaznaczył, że były nieuzbrojone. Strona izraelska przekazała, że zestrzeliła drony - podaje agencja Reutera.

Jak donosi CNN, drony zostały wysłane w sobotę popołudniu z terytorium Libanu w stronę izraelskiego pola gazowego Karish, znajdującego się na spornych wodach Morza Śródziemnego, między południową częścią Libanu a północnym Izraelem.

Wspierany przez Iran Hezbollah podał, że drony pełniły "misję rozpoznawczą". "Misja została wykonana, a wiadomość dostarczona. Zwycięstwo pochodzi tylko od Boga" - przekazał w oświadczeniu Hezbollah.

Trzy drony Hezbollahu zestrzelone przez Izrael

Reuters zauważa, że libańskie władze nie skomentowały od razu incydentu.

Izraelska platforma gazowa została zbudowana na polu Karish na obszarze Morza Śródziemnego, który Izrael uznaje za część swojej strefy ekonomicznej uznanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zdaniem libańskich władz platforma znajduje się na spornym obszarze. Budowa obiektu wywołała napięcia między oboma państwami.

Izraelska armia zestrzeliła drony

Minister obrony Izraela Benny Hatz powiedział, że Hezbollah "uniemożliwia państwu libańskiemu osiągnięcie porozumienia w sprawie granic morskich, które są kluczowe dla gospodarki i dobrobytu narodu libańskiego".

Izraelskie wojsko poinformowało, że zestrzeliło "trzy wrogie bezzałogowe statki powietrzne, które zbliżyły się do przestrzeni powietrznej nad morską strefą ekonomiczną Izraela". Źródła w izraelskich siłach zbrojnych potwierdziły, że drony nie były uzbrojone. "Ze wstępnego śledztwa wynika, że nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia" - przekazano w komunikacie Sił Obronnych Izraela (IDF).

Trzy drony Hezbollahu zestrzelone przez Izrael

Izraelska armia podkreśliła, że jest to pierwszy raz, gdy system obrony powietrznej zamontowany na izraelskim okręcie zestrzelił nadlatujący cel.

CNN przypomina, że Liban i Izrael prowadzą negocjacje dotyczące spornej granicy między ich strefami ekonomicznymi na bogatej w ropę naftową części Morza Śródziemnego. W ostatnich dniach Hezbollah groził, że może zaatakować izraelski statek, który zbliżył się do spornego obszaru.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/tr

Źródło: Reuters, CNN

Pozostałe wiadomości