Izrael wycofuje się z żądania informacji o intymnych relacjach z Palestyńczykami

Autor:
asty\mtom
Źródło:
BBC
Jacek Stawiski o genezie palestyńsko-izraelskiego konfliktu
Jacek Stawiski o genezie palestyńsko-izraelskiego konfliktu
TVN24 BiS
TVN24 BiSJacek Stawiski o genezie palestyńsko-izraelskiego konfliktu

Izrael zrezygnował z prawa nakazującego obcokrajowcom odwiedzającym Zachodni Brzeg przekazywania informacji o intymnych relacjach z Palestyńczykami. Zmienione przepisy znoszą również limity dla wykładowców uniwersyteckich i studentów z zagranicy.

Na początku września w Izraelu weszły w życie przepisy wymagające od cudzoziemców podróżujących na Zachodni Brzeg powiadomienia jednostki ministerstwa obrony Izraela w ciągu 30 dni, jeśli "nawiązują związek" – współżyją, zaręczają się lub żenią z Palestyńczykami.

Premier Palestyny Mohammed Sztajeh nowe prawo określił jako "rasistowskie". "Zaniepokojenie" nowym prawem wyraził również ambasador USA w Izraelu Tom Nides, a europejscy dyplomacji twierdzili, że wobec tego prawa zgłaszali swoje obawy "na najwyższym szczeblu".

Izrael wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów

W poniedziałek władze w Izraelu wycofały się z przepisów. Zmieniony projekt ustawy wprowadza również nowe kategorie pozwoleń na pracę dla nauczycieli i lekarzy oraz znosi limit 100 wykładowców wizytujących i 150 studentów na palestyńskich uniwersytetach.

W ramach nowych przepisów możliwe jest wydłużenie wiz cudzoziemców z 90 do 180 dni. Obywatele Jordanii, Egiptu, Bahrajnu, Sudanu Południowego i Maroka mają mieć teraz możliwość ubiegania się o pozwolenie na wjazd.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: ALAA BADARNEH/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości