Palestyńczycy uciekli z pilnie strzeżonego izraelskiego więzienia

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Sześciu Palestyńczyków zdołało uciec z pilnie strzeżonego izraelskiego więzienia Gilboa. Trwają ich poszukiwania. Według doniesień medialnych, mężczyźni należeli do organizacji zbrojnych, w tym Islamskiego Dżihadu.

Więzienie Gilboa, położone nieopodal granicy z Zachodnim Brzegiem Jordanu, ma opinię najpilniej strzeżonego w całym Izraelu. Przebywają w nim Palestyńczycy, skazani lub podejrzani o działalność antyizraelską. Izraelskie radio wojskowe podało, że uciekinierzy mogli otrzymać pomoc z zewnątrz i wydostali się przez tunel.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Izraelska policja postawiła blokady na drogach oraz patroluje okolicę. Według doniesień, mężczyźni uciekli w kierunku Dżeninu na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Według izraelskich mediów, pięciu więźniów należało do palestyńskiego skrzydła Islamskiego Dżihadu, a szósty do bojówki powiązanej z partią Fatah. Wszyscy przebywali w jednej celi więziennej i wspólnie wykopali tunel. - To jest akt wielkiego heroizmu, który spowoduje wstrząs w izraelskim systemie bezpieczeństwa i będzie poważnym ciosem dla armii Izraela - powiedział agencji AP rzecznik Islamskiego Dżihadu Daud Szebab. 

Premier Izraela Naftali Bennett nazwał ucieczkę "poważnym incydentem, który wymaga wszechstronnego wysiłku sił bezpieczeństwa, aby odnaleźć uciekinierów".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości