Premier Izraela: umowa normalizująca stosunki z Arabią Saudyjską zmieniłaby historię

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w piątek, że umowa normalizująca stosunki między Izraelem a Arabią Saudyjską byłaby "milowym krokiem naprzód, który zmieniłby historię". Dodał, że porozumienie między krajami pomogłoby rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński.

W wywiadzie dla stacji Sky News premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił, że nie może zagwarantować skutecznego zawarcia umowy z Arabią Saudyjską, ponieważ "zależy to od Saudyjczyków", ale "ma nadzieję" na porozumienie.

Benjamin NetanjahuShutterstock

Saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan powiedział w czwartek, że normalizacja stosunków Rijadu z Izraelem przyniosłaby znaczne korzyści dla regionu, ale zyski te byłyby ograniczone w przypadku braku rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

ZOBACZ TEŻ: Wiceprezydent USA: Izrael potrzebuje niezależnego sądownictwa

Portal "Times of Izrael" zaznaczył, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zintensyfikowała ostatnio wysiłki w celu pośredniczenia w zawarciu umowy normalizacyjnej między krajami.

RijadShutterstock

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne więzi zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości