"Izrael uderza, Iran odpowiada". Pentagon sprawdza scenariusze

Czy Izrael zaatakuje Iran?
Czy Izrael zaatakuje Iran?
Archiwum TVN24 (materiał z 13 stycznia 2012 roku) , Israel Defense Forces
Czy Izrael zaatakuje Iran?Archiwum TVN24 (materiał z 13 stycznia 2012 roku) , Israel Defense Forces

Co się stanie, jeśli Izrael zdecyduje się na atak na irańskie instalacje atomowe? Jak odpowie Iran i ile będzie to kosztować Stany Zjednoczone? Jak donosi "The New York Times", przeprowadzona przez Amerykanów symulacja nie przynosi optymistycznych wyników.

Trwające dwa tygodnie gry wojenne o kryptonimie Internal Look Pentagon przeprowadził, jak informuje dziennik, na początku tego miesiąca. Ich scenariusz nie był skomplikowany. Amerykanie założyli, że Izrael w końcu porzucił samą retorykę i posunął się do ataku na irańskie instalacje atomowe.

Pierwszy punkt scenariusza symulacji mówił więc o izraelskich nalotach na irańskie cele. W odpowiedzi irańskie lotnictwo, ścigając izraelskie samoloty, postanowiło zaatakować amerykańskie okręty pływające po Zatoce Perskiej. Odpalone w kierunku amerykańskich okrętów pociski, które, według założeń ćwiczeń, zabiły ok. 200 osób, posłużyły za wystarczający powód do odwetu Waszyngtonu.

 
Izraelskie samoloty podczas ćwiczeń (USAF) 

W jego ramach amerykańskie bombowce również zaczęły atakowanie irańskich instalacji nuklearnych. Jak wynika z rezultatów Internal Look, z niewielkim skutkiem przy wysokich kosztach.

Opóźnienia są, ale małe

Jak podaje "NYT", powołując się na swoich informatorów, z gier wojennych wynikło, że pierwszy izraelski atak na instalacje opóźnił irański program atomowy zaledwie o rok. Następujące po nim amerykańskie fale nalotów to zaledwie dwa lata opóźnienia więcej, chociaż wojskowi zastrzegali podobno, że przy zmasowanym użyciu ciężkich bombowców dalekiego zasięgu i dużej ilości precyzyjnych pocisków wyniki mogłyby być lepsze. Scenariusz zakładał jednak ograniczoną skalę odwetu.

Chociaż wojskowi zarzekają się, że przeprowadzona gra wojenna nie jest w żadnym stopniu próbą generalną przed atakiem, a jedynie jedną z możliwości, to, jak informuje nowojorski dziennik, jej wyniki mogą przyprawić amerykańskich generałów o ból głowy. Internal Look dała jasno do zrozumienia, że izraelski atak przyniesie poważne konsekwencje dla regionu i Stanów Zjednoczonych w szczególności. Irańska odpowiedź będzie bowiem poważna.

Niepewność wywiadów

Widmo ataku prewencyjnego na Irak nadal unosi się nad regionem, chociaż jak donosił w weekend również "The New York Times", wywiad amerykański wciąż nie jest całkiem pewny czy Iran podjął ostateczną decyzję o budowie broni nuklearnej, a wątpliwości te podziela nawet wywiad izraelski Mosad.

Z doniesień służb specjalnych wynika, że niemożność uzyskania pewności co do decyzji o budowie bomb atomowych jest rezultatem słabości osobowych źródeł informacji w amerykańskich agencjach wywiadowczych.

Źródło: nytimes.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24 (materiał z 13 stycznia 2012 roku) , Israel Defense Forces