„Światu ciężko będzie przełknąć nową wiceszefową MSZ Izraela”

Świat

likud.org.il/FacebookTzipi Hotovely jest jedną z najważniejszych osób w partii Likud premiera Benjamina Netanjahu

Jest tak radykalna, że nie używa nawet nazwy Zachodni Brzeg. W zamian woli mówić o żydowskiej Judei i Samarii, a najchętniej wcieliłaby je w granice Izraela. Jest też gorącą zwolenniczką budowania kolejnych żydowskich osiedli i przeciwniczką mieszanych - żydowsko-arabskich małżeństw. To Tzipi Hotovely - nowa wiceszefowa izraelskiej dyplomacji, która de facto będzie nią kierowała.

W czwartek wieczorem zaprzysiężono w Izraelu nowy rząd premiera Benjamina Netanjahu, mimo olbrzymich sporów, które doprowadziły do opóźnienia nawet samej uroczystości powołania nowego gabinetu. Konflikt dotyczył obsady stanowisk ministerialnych.

Radykalna pani minister

W nowym rządzie, poza kierowaniem jego pracami, Netanjahu będzie pełnił także obowiązki ministra spraw zagranicznych i łączności.

To dlatego - jak zwraca uwagę w piątkowym wydaniu dziennik ”Haaretz” - rolę tymczasowej szefowej dyplomacji będzie pełniła najpewniej bardzo długo Tzipi Hotovely - radykalna deputowana partii Likud. „Światu ciężko będzie przełknąć nową wiceszefową MSZ Izraela” - twierdzi „Haaretz” i wylicza powody, dla których dyplomatom może być trudno znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia z 36-letnią kobietą.

Przede wszystkim - jest ona zaprzysiężoną przeciwniczką niepodległości Palestyny i od lat powtarza, że Zachodni Brzeg okupowany przez Izrael od 1967 roku powinien zostać w całości wcielony do państwa żydowskiego. Co więcej, Hotovely nie używa nawet tej nazwy na określenie tych ziem palestyńskich. Mówi o nich - za tradycją biblijną - jako historycznej, izraelskiej Judei i Samarii.

Wspólnota międzynarodowa coraz bardziej naciska z kolei na Tel Awiw, by ten rozpoczął rozmowy ze stroną palestyńską na temat stworzenia niepodległej Palestyny.

Przeciwko mieszanym małżeństwom

Nowa wiceszefowa dyplomacji ma też bardzo prawicowy światopogląd. „Haaretz” przypomina, że jako przewodnicząca komisji Knesetu ds. równego statusu kobiet, w 2011 r. zaprosiła do debaty rasistowską grupę Lebava, która tłumaczyła w czasie obrad, jak zapobiegać romansom Żydów i Arabów.

Krytykowana za to Hotovely nie zmieniła stanowiska wyjaśniając, że „bardzo istotne jest, by wiedzieć jak zapobiegać mieszanym małżeństwom” w Izraelu i Palestynie.

36-latka poza granicami kraju nie jest szczególnie znana, ale w samym Izraelu to jedna z najważniejszych postaci na scenie politycznej. Jest jedną z twarzy w większości kobiecego Likudu, a jej głos w sprawie tworzenia nowych żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu zawsze jest wyraźnie słyszany.

Tzipi Hotovely pełniła do tej pory m.in. funkcje wiceministrów transportu i nauki. Przed wejściem do polityki w wieku 29 lat była dziennikarką i komentatorem politycznym.

Autor: adso/sk/kwoj / Źródło: Haarec

Źródło zdjęcia głównego: likud.org.il/Facebook

Tagi:
Raporty: