Starcia w Jerozolimie. Kilkanaście osób rannych

Świat


Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie podczas święta Eid al-Adha doszło do starć pomiędzy policją izraelską a modlącymi się muzułmanami. Co najmniej 14 osób zostało rannych, w tym jedna poważnie.

Według świadków co najmniej dwie osoby zostały aresztowane podczas starć między izraelską policją a muzułmanami. Palestyńscy lekarze poinformowali, że w starciach co najmniej 14 osób zostało rannych, w tym jedna poważnie.

Dziesiątki tysięcy modlących się

Policja poinformowała, że przy meczecie Al-Aksa w Jerozolimie zebrały się w niedzielę dziesiątki tysięcy muzułmanów na modły w związku ze Świętem Ofiarowania Eid al-Adha, jednym z najważniejszych w islamskim kalendarzu.

Wzgórze Świątynne jest świętym miejscem zarówno dla wyznawców judaizmu, jak i islamu. Terenem administruje Jordania, ale Izrael sprawuje kontrolę nad dostępem na wzgórze. Jerozolima Wschodnia ze Wzgórzem Świątynnym została zajęta przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku.

Śmierć Palestyńczyka na granicy

Wcześniej w niedzielę izraelska armia poinformowała, że "zneutralizowała" Palestyńczyka, który zaczął strzelać do żołnierzy na granicy Strefy Gazy i Izraela.

Strefa GazyPAP

Lokalne ministerstwo zdrowia podległe kontrolującemu Strefę Gazy islamistycznemu Hamasowi, potwierdziło śmierć 26-letniego Palestyńczyka. Do podobnego incydentu doszło w sobotę, gdy czterech uzbrojonych Palestyńczyków usiłujących przekroczyć granicę ze Strefy Gazy do Izraela zostało zabitych przez izraelskich żołnierzy.

Protesty w Strefie Gazy

Od marca 2008 r. terytorium Strefy Gazy w rejonie wzdłuż izraelskiego ogrodzenia granicznego, jest sceną cotygodniowych protestów, którym zwykle towarzyszy przemoc. Demonstranci domagają się w szczególności zniesienia ścisłej izraelskiej blokady nałożonej na Strefę ponad 10 lat temu.

Od tego czasu co najmniej 302 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskiego ostrzału w Gazie, przy czym w zdecydowanej większości dochodziło do tego podczas starć, które zwykle wywiązują się w czasie demonstracji wzdłuż granicy. Inni Palestyńczycy zginęli w wyniku izraelskich ataków w odwecie za wrogie działania dokonywane z terytorium tej palestyńskiej enklawy.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP