Porwali i spalili go żywcem. Sąd wydał wyrok na oprawców


Sąd w Jerozolimie skazał dwóch młodych Żydów na dożywocie i 21 lat więzienia za udział w porwaniu i zabójstwie palestyńskiego nastolatka, spalonego żywcem w 2014 roku.

Obaj młodzi ludzie zostali skazani przez izraelski sąd w sprawie porwania i zabójstwa Mohammeda Abu Chdeira w lipcu 2014 roku. Ich nazwiska nie zostały przekazane do wiadomości publicznej, ponieważ oskarżeni w chwili popełnienia przestępstwa byli nieletni.

16-letni Mohammed Abu Chdeir został 2 lipca uprowadzony sprzed swojego domu w Jerozolimie Wschodniej. Kilka godzin później jego ciało ze śladami tortur zostało odnalezione w lesie na zachodnich obrzeżach Jerozolimy. Trzy tygodnie wcześniej doszło do zorganizowania porwania, a później zabicia trzech młodych Izraelczyków w okolicach Hebronu. Ich zwłoki znaleziono 30 czerwca w pobliżu drogi, na której widziano ich po raz ostatni. Dożywotnie więzienie było najsurowszą karą, jaką mógł orzec sąd za ten czyn. Od zniesienia kary śmierci za zabójstwo w 1954 roku najwyższy wymiar kary w Izraelu jest zarezerwowany dla zbrodni wojennych i zdrady stanu. Sąd ma się jeszcze wypowiedzieć w sprawie zdrowia psychicznego trzeciego oskarżonego, 31-letniego Josefa Chaima Ben Dawida, który jest uważany za inicjatora zabójstwa. Posiedzenie jest przewidziane na 11 lutego. Zabójstwa wywołały eskalację przemocy, która doprowadziła do konfliktu w Gazie w lipcu i sierpniu 2014 roku. W dzielnicy, w której mieszkał Chdeir, wybuchły zamieszki, a Hamas wystrzelił ze Strefy Gazy rakiety na Izrael. W odpowiedzi Tel Awiw rozpoczął zbrojną ofensywę na tym palestyńskim terytorium. W konflikcie zginęło dotychczas ponad 2,4 tys. Palestyńczyków, w większości cywilów, a także 67 Izraelczyków, w tym trzej cywile.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości