TVN24 | Świat

Izrael wprowadza "zieloną przepustkę". Rząd zatwierdził nowe obostrzenia

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rząd Izraela zatwierdził nowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Wejdą w życie w przyszłym tygodniu. Na liście restrykcji jest powrót "zielonej przepustki" dla większości firm i instytucji.

Izrael wydawał się pokonać pandemię COVID-19 po udanej kampanii szczepień, kiedy liczba nowych zakażeń spadła do kilkunastu w czerwcu. Jednak z powodu szalejącego w kraju bardziej zakaźnej mutacji Delta rząd zdecydował się ponownie wprowadzić obostrzenia, by powstrzymać wzrost infekcji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

System zielonej przepustki, który ogranicza wstęp do obiektów do osób zaszczepionych przeciw COVID-19, ozdrowieńców lub posiadaczy ważnych negatywnych testów na obecność SARS-CoV-2, zostanie wprowadzony 18 sierpnia przy wejściu do restauracji, hoteli, muzeów, bibliotek, na baseny, siłownie, uczelnie wyższe, imprezy sportowe i kulturalne, konferencje i wystawy.

Lista restrykcji i głosy ekspertów

Ograniczenie będzie dotyczyć wszystkich osób powyżej 3. roku życia. Dzieci poniżej 12. roku życia, które obecnie nie kwalifikują się do szczepienia, będą mogły bezpłatnie odebrać szybkie testy. Każda osoba niezaszczepiona w wieku powyżej 12 lat będzie musiała zapłacić za swój test.

Od 16 sierpnia w sklepach będzie mógł się znajdować jeden klient na siedem metrów kwadratowych, na imprezach masowych dopuszczony będzie udział do jednego tysiąca osób w przestrzeni zamkniętej i do pięciu tysięcy na zewnątrz, a w prywatnych imprezach odpowiednio 50 i 100 osób.

Pojawiają się głosy ekspertów doradzających rządowi, że jedynie rozszerzenie uprawnień do trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich osób w wieku powyżej 40 lat może zapobiec załamaniu systemu opieki zdrowotnej we wrześniu - podał kanał 12. telewizji.

Obecnie tylko Izraelczycy w wieku powyżej 60 lat oraz osoby z obniżoną odpornością (np. po przeszczepach) mogą otrzymać dawkę przypominającą preparatu Pfizer-BioNTech.

Wzrost liczby przypadków zakażeń

Wcześniej w środę premier Naftali Benet przeznaczył 2,5 mld szekli (3 mld złotych) na zwiększenie liczby miejsc w szpitalach w całym kraju, by przygotować się na sytuację masowych hospitalizacji.

Pomimo szybkiej kampanii szczepień w Izraelu w ostatnich tygodniach wzrosła liczba nowych przypadków. W środę ministerstwo zdrowia odnotowało 5755 nowych infekcji, najwyższą dzienną liczbę od lutego, a liczba poważnych przypadków wzrosła z 19 w połowie czerwca do 400.

Co najmniej 6580 Izraelczyków zmarło z powodu koronawirusa od początku pandemii. Ponad 58 proc. z 9,3 miliona obywateli tego kraju otrzymało dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech. 650 tys. podano już trzecią dawkę.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP