Demonstracje przed izraelskimi sądami przeciwko planowanej reformie sądownictwa

Źródło:
PAP

W całym Izraelu odbyły się w czwartek przed sądami protesty przeciwko rządowym planom zmian w systemie sprawiedliwości. Setki prawników, byłych sędziów i przedstawicieli zawodów prawniczych uważają, iż zmiany zaproponowane przez rząd Benjamina Netanjahu osłabią wymiar sprawiedliwości. W tej kwestii wypowiedziała się również prezes Sądu Najwyższego Izraela.

Liderzy protestu przeciwko zmianom w sądownictwie w oświadczeniu przekazanym mediom napisali, że jego "celem jest pokazanie opinii publicznej, że zmiany w systemie oznaczają de facto zniszczenie sądownictwa".

Podczas demonstracji w Tel Awiwie uczestnicy nieśli transparenty m.in. z hasłem "Politycy bez kontroli również zwrócą się przeciwko nam" - przekazał dziennik "Haarec".

Zaproponowaną reformę skrytykowała też prezes Sądu Najwyższego Izraela Ester Hajut, w której ocenie jest ona atakiem na sądownictwo. - To nie jest plan naprawy sytemu sądowniczego, lecz plan jego zburzenia - oświadczyła, cytowana przez agencję Reutera.

Hajut oceniła, że będzie to "zadanie śmiertelnego ciosu" niezależności sędziów i ich zdolności do służenia społeczeństwu. - Sensem tego planu jest zatem zmiana demokratycznej tożsamości kraju nie do poznania - dodała.

Plan reformy systemu sprawiedliwości

Protest skierowany jest przeciwko planowi reformy systemu sprawiedliwości, przedstawionemu przez ministra sprawiedliwości Jariwa Lewina. Zakłada on m.in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie (Knesecie).

W czwartek opublikowany został list, w którym przeciwko reformie wypowiedzieli się wszyscy byli prokuratorzy generalni Izraela. Ostrzegają w nim, że nowe prawo przekształci sąd "z niezależnej instytucji w organ quasi-polityczny".

Jak poinformował dziennik "Israel Hayom", amerykańska firma ratingowa S&P ostrzega, że zapowiedziana reforma może doprowadzić do obniżenia ekonomicznego ratingu kraju. "Jeżeli zapowiadane zmiany w systemie sądownictwa spowodują osłabienie istniejących rozwiązań instytucjonalnych, może to stwarzać w przyszłości negatywne ryzyko dla ratingu" – powiedział Maxim Rybnikow z S&P, cytowany przez "IH".

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP