Tysiąc domów dla żydowskich osadników. "Najlepsza odpowiedź na terroryzm"


Izrael zatwierdził w środę plany budowy 1000 nowych domów żydowskich na terenach Zachodniego Brzegu Jordanu należących do Autonomii Palestyńskiej - poinformowała agencja AFP, powołując się na pozaparlamentarny lewicowy izraelski ruch polityczny "Pokój Teraz".

Według ministra obrony narodowej Izraela Awigdora Liebermana budowa nowych domów dla żydowskich osadników jest "najlepszą odpowiedzią na terroryzm". Zgodnie z jego obietnicą 370 domów ma powstać na osiedlu żydowskim Adam w pobliżu miasta Ramallah. Pozostałe mają być rozlokowane w innych częściach Zachodniego Brzegu.

Izraelska ekspansja osadnicza

Według organizacji "Pokój Teraz" to kolejny etap izraelskiej ekspansji osadniczej, która na terenach Palestyny staje się coraz bardziej intensywna, odkąd prezydentem USA jest Donald Trump. Od początku 2017 roku, jak podkreśla organizacja, Izrael zatwierdził budowę 15 tysięcy mieszkań dla żydowskich osadników.

Odmienne zdanie ma Jesza, organizacja zrzeszająca żydowskich obywateli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Według niej w ostatnich 18 miesiącach liczba zezwoleń na budowę domów w żydowskich osiedlach nie przekroczyła 3 tysięcy.

Nielegalne osiedla

Osiedla żydowskie na terenach palestyńskich w świetle prawa międzynarodowego są nielegalne, a ich istnienie potępiane jest przez zdecydowaną większość członków ONZ. Palestyńczycy budowę osiedli traktują jako kolonizację ich ziem, która uniemożliwia utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego. Są one także punktem zapalnym we wszystkich rozmowach izraelsko-palestyńskich.

Według organizacji Jesza na Zachodnim Brzegu Jordanu mieszka obecnie ponad 420 tysięcy żydowskich osadników.

Izrael i PalestyńczycyPAP

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Justin McIntosh/Wikimedia Commons

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP