TVN24 | Świat

Spór między Izraelem i Palestyną o śmierć dziennikarki. Pocisk przekazany do badań

TVN24 | Świat

Autor:
mb//now
Źródło:
Reuters

Izrael poinformował, że zbada pocisk, od którego w maju zginęła palestyńsko-amerykańska dziennikarka Al-Dżaziry. Testy balistyczne mają dać odpowiedź na pytanie, kto stoi za śmiercią Szirin Abu Akleh, która została trafiona w głowę w trakcie wymiany ognia między siłami izraelskimi a uzbrojonymi Palestyńczykami. Podczas badań pocisku ma być obecny obserwator z USA.

Palestyńczycy, którzy w sobotę przekazali pocisk amerykańskiemu koordynatorowi do spraw bezpieczeństwa, powiedzieli, że zostali zapewnieni, że Izrael nie będzie brał udziału w teście balistycznym.

Śmierć palestyńsko-amerykańskiej dziennikarki

Wieloletnia dziennikarka Al-Dżaziry Szirin Abu Akleh zginęła 11 maja od strzału w głowę w czasie izraelskiego ataku na obóz dla uchodźców w mieście Dżenin położonym na Zachodnim Brzegu.

Szirin Abu AklehTayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images

Izraelskie Siły Obronne (IDF) informowały, że są zaangażowane w ustalenie okoliczności śmierci Abu Akleh. Izraelskie służby w związku z tym wezwały władze palestyńskie do przekazania im pocisku, od którego zginęła dziennikarka. Autonomia Palestyńska odmawiała przekazania kuli, wyjaśniając, że nie ufa Izraelowi. Palestyńczycy utrzymują, że izraelskie wojsko celowo zabiło Abu Akleh. Izrael odrzuca te oskarżenia, wskazując, że dziennikarka mogła zostać trafiona w wyniku błędnego użycia ognia lub z rąk jednego z palestyńskich bojowników, którzy starli się wówczas z siłami Izraela.

Akram al-Khatib, prokurator generalny Autonomii Palestyńskiej powiedział, że test odbędzie się w ambasadzie USA w Jerozolimie.

- Test [balistyczny - przyp. red.] nie będzie amerykański. Test będzie izraelski, z amerykańską obecnością przez cały czas - powiedział rzecznik izraelskiej armii generał brygady Ran Kochav. - W najbliższych dniach lub godzinach stanie się jasne, czy to my ją zabiliśmy, przypadkowo, czy też byli to palestyńscy napastnicy - dodał.

Prezydent USA Joe Biden ma się osobno spotkać z przywódcami palestyńskimi i izraelskimi podczas swojej podróży na Bliski Wschód, którą zaplanowano w dniach 13-16 lipca. Według Agencji Reutera sprawa Szirin Abu Akleh będzie dyplomatycznym i krajowym testem dla nowego premiera Izraela Jaira Lapida.

Izrael zajął terytoria na Zachodnim Brzegu Jordanu i przejął kontrolę nad Wschodnią Jerozolimą w 1967 roku. Na obszarze tym powstał szereg nielegalnych osiedli zamieszkiwanych przez izraelskich osadników. Dotychczasowe próby uregulowania sytuacji na Zachodnim Brzegu nie przyniosły efektów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images

Pozostałe wiadomości