TVN24 | Świat

Osiem rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

W ramach ćwiczeń palestyńscy bojownicy wystrzelili z wybrzeży Strefy Gazy rakiety w kierunku Morza Śródziemnego. Zdaniem izraelskich mediów wtorkowe próby to pokaz siły zorganizowany przez Iran.

Zarządzana przez Hamas Strefa Gazy jest domem dla wielu grup bojowników, między innymi przedstawicieli grup islamistycznych. Ćwiczenie u wybrzeży Strefy Gazy zostało ogłoszone w ramach połączonego dowództwa powołanego przez palestyńskie ugrupowania w 2018 roku.

W ramach ćwiczeń wystrzelono w kierunku Morza Śródziemnego osiem rakiet. Chwilę wcześniej Abu Hamza, rzecznik finansowanych przez Iran Brygad Al-Kuds, militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, wygłosił przemówienie dotyczące rozpoczęcia wierceń złóż gazu znajdujących się w regionie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zdaniem izraelskich mediów, na które powołuje się agencja Reutera, wiercenia zostały sfinansowane przez przedstawicieli Teheranu. Celem ćwiczeń ma być zwrócenie uwagi na ryzyko, z jakim zmierzy się Izrael, jeśli Iran zostanie zaatakowany przez Stany Zjednoczone lub Izrael w ostatnich dniach prezydentury Donalda Trumpa.

Pomiędzy Izraelem i Iranem doszło do eskalacji napięć po zabójstwie 27 listopada czołowego irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha. Iran obwinia za to zdarzenie Izrael, ale władze Izraela nie komentują swojej roli w zabójstwie.

Autor:asty//now

Źródło: PAP