Świat

Izrael nie odda zajętych ziem

Świat

PAP/EPASzef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman powiedział, że powrót Izraela do granic sprzed wojny sześciodniowej z 1967 roku jest niemożliwy.

Dziś powrót do granic sprzed 1967 r., do czego się nas nakłania, nie położyłby kresu konfliktowi (z Palestyńczykami) i nie zagwarantowałby ani pokoju, ani bezpieczeństwa. szef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman

- Dziś powrót do granic sprzed 1967 r., do czego się nas nakłania, nie położyłby kresu konfliktowi (z Palestyńczykami) i nie zagwarantowałby ani pokoju, ani bezpieczeństwa - powiedział Lieberman dziennikarzom przed cotygodniowym posiedzeniem rządu w Jerozolimie. - Przeniosłoby to tylko konflikt do wewnątrz granic sprzed 1967 r. - dodał.

Totalne zwycięstwo Izraela

W 1967 roku doszło do wojny Izraela z arabaską koalicją. Zakończyła się ona totalnym zwycięstwem sił Izraela, który zdobył wtedy wschodnią Jerozolimę, Zachodni Brzeg Jordanu, syryjskie wzgórza Golan, Strefę Gazy i egipski Synaj. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Z Synaju siły izraelskie wycofały się w 1982 r., a ze Strefy Gazy w 2005 r.

Niedzielna wypowiedź Liebermana zbiegła się w czasie z presją wspólnoty międzynarodowej, która wywiera presję na rząd Benjamina Netanjahu, by zamroził osadnictwo na terenach okupowanych.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA