Izrael: Nie obiecywaliśmy, że nie zaatakujemy

Świat

Aktualizacja:
IDFIzraelskie F-16 mogą dokonać nalotów na Iran

Minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył, że jego kraj nigdy nie obiecywał Stanom Zjednoczonym, iż powstrzyma się przed zaatakowaniem Iranu, dopóki trwają rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Inicjatywę dyplomatycznego rozwiązania sporu określił jako "stratę cennego czasu".

Izrael podkreśla, że wejście Irańczyków w posiadanie broni jądrowej byłoby zagrożeniem dla jego egzystencji, i zapowiada, że w żadnym razie do tego nie dopuści. Izraelczycy wielokrotnie grozili zaatakowaniem irańskich obiektów nuklearnych, jeśli Teheran będzie forsował program wzbogacania uranu. Twierdzą, że pozostało już niewiele czasu na powstrzymanie irańskich ambicji nuklearnych.

USA opowiadają się za dyplomacją i sankcjami gospodarczymi, a ewentualny atak na irańskie obiekty traktują jako ostateczne wyjście.

Dyplomacja trwa

Podczas weekendu w Stambule wznowiono rozmowy "szóstki" (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec) z Iranem na temat programu nuklearnego. Uzgodniono, że kolejna runda odbędzie się 23 maja w Bagdadzie. Barak powiedział izraelskiemu radiu wojskowemu, że nie wierzy, by te rozmowy zapobiegły kontynuowaniu przez Iran prac nad bronią jądrową. - Ubolewamy nad stratą czasu. To cenny czas - podkreślił.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uznał, że Iran dostał "prezent" od społeczności międzynarodowej, ponieważ wyznaczenie na 23 maja kolejnej rundy rozmów z szóstką dało Teheranowi dodatkowe pięć tygodni na kontynuowanie wzbogacania uranu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IDF