Wielka Brytania rozszerza określenie "organizacja terrorystyczna" na polityczne skrzydło Hamasu

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Dotychczas jedynie militarny odłam nosił taki status. W związku z tą decyzją zadowolenie wyraża premier Izraela Naftali Bennett. "Ci sami terroryści - tylko w garniturach" - napisał szef izraelskiego rządu na Twitterze.

Bennett wyraził zadowolenie z rozszerzenia przez Wielką Brytanię określenia "organizacja terrorystyczna" na polityczne skrzydło Hamasu. Szef izraelskiego rządu napisał na Twitterze, że "Hamas jest organizacją terrorystyczną, tak po prostu. Ramię polityczne umożliwia jego działalność militarną. Ci sami terroryści - tylko w garniturach".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Podziękował też "swojemu przyjacielowi Borisowi Johnsonowi" za podjęte przez Wielką Brytanię kroki prawne, wyrażając uznanie dla decyzji brytyjskiego premiera.

Oświadczenie ambasady brytyjskiej w Izraelu

Wielka Brytania zaprzestaje rozróżnienia na legalne polityczne skrzydło palestyńskiej organizacji Hamas i organizację terrorystyczną, jak traktowane jest od 2001 roku skrzydło militarne. Przebywająca z wizytą w Waszyngtonie minister spraw wewnętrznych w rządzie Borisa Johnsona Priti Patel w piątek ogłosi zmiany wynikłe z "analizy szerokiego zakresu danych wywiadowczych". Oskarżonym o wspieranie Hamasu będzie grozić 10-letnia kara więzienia.

"Hamas ma znaczące możliwości terrorystyczne, w tym dostęp do rozległej i wyrafinowanej broni, a także obiektów szkoleniowych dla terrorystów i od dawna jest zaangażowany w poważne działania terrorystyczne" – wyjaśniono w oświadczeniu ambasady brytyjskiej w Izraelu.

Patel, motywując decyzje rządu brytyjskiego, nazywa organizację "zaciekle antysemicką" i przypomina, że "antysemityzm to trwałe zło, którego nigdy nie będę tolerować. Żydzi nieustannie czują się zagrożeni – w szkole, na ulicy, podczas modlitwy, w swoich domach, a nawet w internecie".

Polityczne skrzydło Hamasu założonego w 1987 roku sprawuje władzę w Strefie Gazy. Skrzydłem zbrojnym organizacji są Brygady Izz ad-Dina al-Kassama. Sam Hamas określa się jako "ruch oporu" i skrzydło Bractwa Muzułmańskiego w Palestynie.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości